Žene iz više zajednica učestvuju na radionici digitalnog marketinga u Lapljem Selu

Oko dvadesetak žena iz srpske, romske, aškalijske i egipćanske zajednice u Lapljem Selu već nedelju dana pohađaju radionicu pod nazivom „Kako unaprediti poslovanje – Moj dobar proizvod“ sa ciljem da nauče kako funkcioniše digitalni marketing i kako da svoje proizvode i biznise reklamiraju i plasiraju na društvenim mrežama.  

Ivana Vujović iz Udruženja poslovnih žena „Avenija“, koje je organizator ove radionice, navodi da je ovaj program zapravo nastavak edukacije za žene koje su prethodno završile određene kurseve u cilju pokretanja sopstvenih biznisa, koje je organizovalo ovo udruženje, omogućavajući im sada mogućnost da nauče kako da svoje proizvode i nove biznise učine vidljivim i privlačnim potencijalnim kupcima na digitalnom tržištu.

„Cilj projekta je da žene koje su bile na prethodnom projektu i koje su prošle obuku kod nas u „Aveniji“ za šivenje, krojenje, pletenje nauče kako da reklamiraju taj njihov proizvod. To su žene koje su završile kurs kod nas i ovo je neki nastavak otprilike tog našeg projekta koji se zvao „Impuls početak“, a sada se zove „Impuls za zajednice“. Uključeno je više zajednica u ovu radionicu. Imamo žene koje se bave keteringom, imamo žene koje se bave ručnim radovima, imamo mlađe populacije žena koje su frizerke. Bilo im je potrebno da nauče kako da one plasiraju taj njihov proizvod, kako da se reklamiraju i kako da pronađu kupca u stvari, ali i kako da nastave dalju saradnju“, rekla je ona.

Vujović navodi da na radionici učestvuju žene iz gotovo svih zajednica sa teritorije opštine Gračanica i ističe da su veoma zainteresovane za temu ove radionice odnosno za digitalni marketing za početnice.

„Imamo žene iz romske, aškalijske, egipćanske i srpske zajednice. Tako da obično su svi zajedno i nemamo problem što se tiče odziva žena, kada su naše radionice ili manifestacije u pitanju“.

Učesnice radionice „Kako unaprediti poslovanje – Moj dobar proizvod“ zadovoljne su stečenim znanjem koje će im, kako ističu, omogućiti da svoje proizvode predstave na društvenim mrežama. Osnažene novim veštinama, dodaju, da sada mogu efikasnije da promovišu svoj rad, povećavaju vidljivost svojih proizvoda i privuku potencijalne kupce, što pozitivno utiče na njihovu mogućnost zarade i samostalnosti u poslovanju.

„Ovde sam od prvog dana ove radionice, tako da sam mnogo toga naučila, što će mi trebati za dalji rad. Ja se bavim ručnom izradom torbi, tašni i slično. Ovo će nam puno značiti, poučno je baš“, navela je  Habela Eminović iz Lapljeg Sela.

„Htela bih da se zahvalim udruženju ‘Avenija’ i našoj predavačici Mileni koja nam je pomogla da kroz ove radionice uspemo da se edukujemo i da i dalje širimo svoj biznis. Uglavnom svi imamo svoje biznise, ali sve je to za nas neki početak. Ovo nam daje dodatnu edukaciju, ono što nama treba za te naše proizvode. Sve smo mi početnice u svemu tome, svi koji smo na radionici,“ rekla je Dragana Simić iz Gornje Gušterice, koja se bavi vrstom keteringa, odnosno proizvodnjom kiflica i kolača.

„Bavim se tradicionalnim jelima, ovo mi mnogo znači. Ovde smo proveli skoro 8 dana. Htela bih da se zahvalim Mileni Vasić, Gordani Djoric i ‘Aveniji’. Jedno lepo iskustvo. U daljem radu će nam mnogo značiti što smo ovde sada. Veliko mi je zadovoljstvo što sam ovde sa ovim ženama, prelepo iskustvo. Mnogo mi znači ovo iskustvo. Potrudiću se da napravim Fejsbuk stranicu i da to bude sve kako treba“, rekla je Bojana Mitić iz Lapljeg Sela.

„Imam biznis koji se bavi proizvodnjom ajvara, zimnice. Plasiram preko internet svoje proizvode, a ovde mi baš prija i čula sam mnogo lepih stvari o unapređenju“, navela je Zorica Andrejević iz Gušterice.

Kroz proces digitalnog marketinga početnice je vodila Milena Vasić iz Beograda. Vasićeva ističe da je kroz seriju obuka i predavanja žene uputila u, kako kaže, umetnost kreiranja privlačnih online prezentacija, uzimajući u obzir estetiku, ciljanu publiku i ključne poruke koje treba preneti.

„Koliko sam ja videla svaka od njih drži mobilni. To je neki početak uvoda u priču. Neke već rade, imaju svoje profile i već su možda nešto i prodale preko interneta. Neke telefon koriste za komunikaciju, za uobičajene stvari, ali nisu ni svesne šta sve mogu da urade sa tim svojim aparatom i da poboljšaju svoj položaj na tržištu. Ovde je jedan od najvećih problema, kod proizvodnje i kod rukotvorine, kod svih vrsta proizvodnje –  plasman. I ograničenje tržišta je zaista netipično, uopšte za neke ekonomske zakone i to. Mislili smo da to više ne postoji, ali nažalost postoji. I one bi trebalo da su svesne tog ograničenja, ali usmerićemo se ka tome kako da to prevaziđemo. Na sreću se svi okrećemo digitalnim opcijama i mrežama i digitalnom marketingu i to nam omogućava da malo preskočimo ta ograničenja. Mi smo program tako kreirali da ih naučimo o svim aspektima poslovanja biznisa. Kako da započnu biznis, kako da prepoznaju kupca, pre svega kako da dođu do ideje, kako da je provere, neke alate kao što su analize smo radili, kako da naprave biznis plan, kako da predstave svoj proizvod. Prošli smo kroz sve te faze koje su bitne za preduzetništvo. I mogu vam reći da sam ja impresionirana i više nego što sam očekivala. Oni su zaista zahvalni polaznici kursa“, istakla je Milena Vasić.

Radionica pod nazivom „Kako unaprediti poslovanje – Moj dobar proizvod“ održana je u okviru projekta „Impuls za zajednice“ koji sprovodi Udruženje poslovnih žena „Avenija“ uz podršku Međunarodne organizacije za migracije (IOM) i Evropske unije. 

Izvor :
Medija centar Caglavica