Završne reči u ponovljenom suđenju protiv Časlava Jolića

Završne reči u ponovljenom postupku protiv Časlava Jolića koji je optužen za ratni zločin protiv civilnog stanovništva pred Osnovnim sudom u Prištini su izneli tužilac i odbrana optuženog. Presuda Joliću će biti pročitana 23. maja.

Časlavu Joliću iz Đurakovca kod Istoka koji je prvostepeno osuđen na osam godina zatvora zbog krivičnog dela ratni zločin protiv civilnog stanovništva, ponovo je suđeno nakon što je Apelacioni sud u Prištini ukinuo presudu zbog utvrđenih nepravilnosti u postupku.

Tužilac: Svaki svedok je preneo ono što je video sa njegove tačke gledišta

Specijalni tužilac Iljir Morina je u svojoj završnoj reči naveo da danas završava jedan dug proces ne samo za okrivljenog nego i za oštećene.

“Uzimajući u obzir uputstva Apelacionog suda i sve dokaze koje smo izneli da izmenimo rešenje koje je eliminiralo drugostepeni sud da bi razjasnili sve nesuglasnice u vezi sa optužnicom. Sada je vreme da donesemo pravdu za ovaj slučaj. Izvedeni dokazi u ovom sudskom postupku pokazuju jasno da optuženi izvršio krivično delo za koje se optužuje. Drugostepeni sud je imao primedbe u vezi sa izjavama svedoka, razumemo da memorija svedoka sa preko više od jedne decenije ne moze da bude tačna u svakom detalju. Svaki svedok je preneo ono što je video sa njegove tačke gledišta u vremenu kada se dogodio događaj, o načinu kako je razumeo događaj. Sud treba proceniti ukoliko su dve ili više iskaza dostojni za taj događaja ne da se svaka reč poklapa”, kazao je tužilac.

Morina je zamolio sudsko veće da donese jednu odluku koja će doneti pravdu za žrtve i traži da Časlava Jolića proglasi krivim za ratni zločin protiv civilnog stanovnoštva.

Specijalni tužilac Iljir Morina (Foto Kim)
Specijalni tužilac Iljir Morina (Foto Kim)

Odbrana: Tvrdim da Jolić nije učestvovao u ovom krivičnom delu

Advokat Miodrag Brkljač je naveo da nijednog trenutka u toku ovog postupka nije osporavao opšti kontekst u kome su se navodno odigrali događaji koji su predmet optužnice.

“Optužnica koju je predstavio tužilac tvrdi da je moj klijent tokom marta i maja 1998. godine učestvovao zajedno sa nekim drugim licima u premlaćivanju tri civila albanske nacionalnosti i to je kvalifikovao kao ratni zločin. Tužilac tvrdi da je moj klijent bio redovni ili vandredni srpski policajac i da je kao takav učestvovao u napadu na civilno stanovništvo. Ja vrlo snažno tvrdim da moj klijent nije bio policajac, da nije bio uniformisan i da nije učestvovao u ovom krivičnom delu”.E

Naveo je da je u prošloj završnoj reči detaljno obradio izjave svedoka.

“Danas ću se osvrnuti na izjave oštećenih. Prvi oštećeni je Z.M. koji je na tužioca ostavio dobar utisak pa je tužilac zaključio da njegova izjava treba da bude prihvaćena jer je verodostojna i merodavna. Taj čovek je dao četiri izjave. Znači da on poznaje Časlava Jolića i ja to ne dovodim u pitanje. Međutim, kad pogledamo ove četiri izjave i kada ih uporedimo videćemo da postoje brojne razlike i nekonzistentni u odnosu na ono što je govorio vama i u ranijim izjavama”, kazao je Brkljač.

Advokat Miodrag Brkljač i Časlav Jolić (Foto Kim)

Brkljač je naveo da je Časlav Jolić rešenjem MUP-a Srbije primljen kao policajac u Peći ali 01. oktobra 1998. godine nakon svih ovih događaja, što se ne poklapa sa izjavama oštećenih.

“Ovo suđenje od početka do današnjeg dana prati kosovska štampa. Narod koji teško živi, hrani se sa ovakvim aferama. Svaki dan na televiziji posle suđenja imate kompletno ko je šta izjavio i kako ide suđenje. Zef i Nedžmedin su glavni glumci, oni uživaju u popilarnosti i u takvoj situaciji oni su glavni protagonisti koji iznose neistinite stvari”, istakao je advokat.

Branilac Časlava Jolića na kraju svog izlaganja zatražio je od sudskog veća da njegovog klijenta oslobode od optužnice jer nema dokaza koji bi mogli da dokažu krivicu.

Predmet ima šire implikacije, sudije moraju pažljivo proceniti dokaze

Brkljač je naveo da su krunski svedoci tužioca na kojima on zasniva svoju optužnicu Zef Mansija, Nedžmedin Curi i Naim Ferati.

“Za Naima Feratija nema potrebe da se kaže ništa posebno, osim činjenice da je jedini svedok koji je rekao ono što je istina a to je da je to jedan pošten čovek koji nije podlegao opštoj euforiji, kako sam i rekao tokom izlaganja završne reči, da po svaku cenu tereti okrivljenog iako nije učestvovao u izvršenju krivičnog dela. On je jasno, glasno i pošteno rekao da nije identifikovao Časlava kao izvršioca krivičnog dela i tužilac, suočavajući se sa takvom činjenicom je onda hteo da se posluži posrednim dokazom a to je izjava svedoka Nedžmedina Curija”, naveo je advokat u izjavi za medije.

“Nedžmedin Curi ne samo da svedoči za sebe, za ono što se njemu navodno dogodilo, nego je on toliko pametan čovek, toliko čovek koji opaža stvari oko sebe, da je on navodno video i trenutak kada je Naim dobio batine od većeg broja ljudi. Ali šta je kod njega karakteristično, kod Nedžmedina? Karakteristično je to da je njegova izjava, isto kao i izjava oštećenog Zefa Mansija puna nedoslednosti, suprotnosti, kontradiktornosti, i ne znam više koji izraz da upotrebim da bih dokazao da se na takvim izjavama ne može zasnivati sudska odluka”, dodao je Brkljač.

Advokat Miodrag Brkljač (Foto Kim)

Dodao je da mu je tužilac na suđenju zamerio što je navodno dao dugu završnu reč.

“Pre svega, to nije istina, jer nisam pričao dva sata nego znatno kraće, a drugo što sam u replici i izjavio sudu, ja to nisam uradio zato što nemam druga posla, nego sam uradio zato što je ovo jako ozbiljan, složen predmet, koji ima implikacije i šire prema populaciji kosovskoj kompletnoj, pa i albanskoj populaciji a ima još veće implikacije prema samom okrivljenom”, istakao je on.

Branilac Časlava Jolića je naveo da je sada sud na potezu.

“Ja sam uveren u pitanju su sudije koje su jako sposobne, koje imaju kredibilitet, koje su tu odavno i koje mogu da lepo, razgovetno i pametno procene dokaze koje su im stavljene na raspolaganje”, zaključio je Brkljač.

Deo optužnice

U optužnici protiv Časlava Jovića se navodi da je 1998. godine lice Z.M. dovelo britanske i belgijske novinare na mesto pada srpskog vojnog helikoptera u selu Blagača kod Đurakovca, opština Istok. Nakon toga je pet osoba u uniformama srpske policije, među kojima je bio i Jolić, navodno tuklo Z.M. 20 minuta u prisustvu novinara jer ih je doveo na to mesto. Zbog batina Z.M. se onesvestio.

U drugom incidentu koji se pominje u optužnici lice N.F. je pilo kafu u seoskom restoranu u Đurakovcu kada ga je pet srpskih policajaca, među kojima i Jolić, izvuklo iz restorana, udarajući ga po različitim mestima na telu.

U trećem opisanom incidentu koji se dogodio 15. marta 1998. godine Jolić je, prema navodima optužnice, tukao osobu inicijala N.C, sve dok nekoliko drugih policajaca nije intervenisalo i zaustavilo ga.

Podsetimo, Kosovska policija je 2. juna 2022. godine uhapsila Časlava Jolića u Đurakovcu kraj Istoka pod sumnjom za ratne zločine počinjene nad civilnim stanovništvom u periodu 1998-1999. godine. Časlav Jović je ubrzo optužen za ratni zločin protiv civilnog stanovništva izvršen fizičkim maltretiranjem oštećenog u periodu početka rata 1998. godine.

Izvor :
kim