Za 14 godina na Kosovu ubijeno 58 žena

Izvor: Koha (Tekst je izvorno preveden sa albanskog)

Za 14 godina na Kosovu je ubijeno 58 žena od strane njihovih muževa, bivših muževa ili članova porodice. Tri ubistva su se desila samo u poslednjih godinu dana.

Za teško ubistvo na Kosovu zaprećena je kazna od najmanje 10 godina zatvora, a maksimalna kazna doživotnog zatvora. Ovu meru su sudovi izrekli u tri slučaja, a jednu je ukinuo Apelacioni sud.

Stručnjaci za pravosuđe i bezbednost ocenili su da su kazne optuženima za ubistvo žena uglavnom blage i zakasnele.

To, prema advokatu Antonu Nrecaju, predstavlja neuspeh pravosudnih institucija.

„Imamo dve odluke Ustavnog suda koji je odlučio o propustu institucija da zaštite žrtve nasilja u porodici. U jednom slučaju imamo to da sud nije pružio zaštitu žrtvi, a drugi slučaj je kada policija nije pružila zaštitu žrtvi“, rekao je Ndrecaj.

A da bi se sprečila ubistva, stručnjak za bezbednost, Arben Daševci (Dashevci), smatra da je neophodno pooštriti krivične sankcije za počinioce.

„Definitivno za ove ljude koji čine ova dela, koja ja nazivam jezivim i prilično strašnim, treba pooštriti krivične sankcije, uvek radi prevencije i uvek da se ti slučajevi svedu na najmanju moguću meru“, rekao je Daševci.

Za ubistvo 43-godišnje žene u Peći u aprilu 2024. godine, Osnovni sud u Peći osudio je njenog supruga na doživotnu kaznu zatvora, nakon što je priznao krivicu. Ovu meru je Apelacioni sud izrekao i ubici osamnaestogodišnje Marigone Osmani iz Uroševca – Dardanu Krivaći (Dardan Krivaqa).

Optuženom za ubistvo Donjete Pajazitaj, Apelacioni sud je ukinuo kaznu doživotnog zatvora i on je na slobodi.

Konačno, Osnovno tužilaštvo u Prištini podiglo je optužnicu protiv Naima Murseljija (Naim Murseli), za ubistvo njegove supruge Ljiridone (Liridona) Ademaj, a proces protiv njega još uvek traje.

U sudskom procesu je i slučaj ubistva 21-godišnje Erone Čoklji (Cokoli) u aprilu 2024. godine, zbog čega je Osnovni sud u Uroševcu podigao optužnicu protiv njenog bivšeg supruga. Ali sudsko ročište je odloženo na neodređeno vreme, jer je protiv okrivljenog Valjona Alijua (Valon Aliu) izdat nalog za psihijatrijsko ispitivanje.

Izvor :
Kossev