Predsednik Srbije Aleksandar Vučića izjavio je, komentarišući odluku Ministarstva finansija SAD, da je ta zemlja uvela sankcije NIS-u i da je reč o najtežim sankcijama koje pogađaju jednu kompaniju u Srbiji.
Kako je rekao, nekoliko dana pred promenu vlasti, Sjedinjene Države su uvele sankcije NIS-u.
„Nije Srbija namera, bar tako kažu, Amerikancima nije meta, niti samo NIS, već je reč o sveobuhvatnom udaru na Rusiju, koja nema samo naftnu proizvodnju, već i sve povezana kompanije, uključujući i NIS“, kazao je.
Amerika je, dodaje, objavila zvanično saopštenje, a odluke su „tek počeli da kače“.
„Reč je o najtežim sankcijama koje pogađaju jednu kompaniju u Srbiji, oni traže od nas potpuni izlazak ruskog interesa iz NIS Novi Sad ad, čekaćemo da vidimo kakva će tumačenja još biti… Oni ne dozvoljavaju mogućnost da bude 49 odsto, već potpuni izlazak iz NIS-a“, dodao je.
„NIS će moći da nastavi samo redovno da posluje, a sa planom vlasničke transformacije bismo morali da krenemo odmah i taj mora da bude odobren od OFAC-a i Vlade SAD. Oni su najavili mogućnost konsultacija sa Republikom Srbijom što ćemo mi sutra (na sastanku sa predstavnicima SAD) pokušati da iskoristimo“.
Dodao je da za sve operacije Srbija ima samo 45 dana, zaključno sa 25. februarom.
„Do tada ne samo da moramo da završimo potpisivanje, već i tzv. ‘closing’ bilo kakvog ugovora sa ruskom stranom, jedino eventualno finansijska transakcija može da bude produžena do 12. marta ali i tu transakciju mora da odobri OFAC-ovo odeljenje u okviru vlade SAD. Moguće da kažu da ne dozvoljavaju da novac nekome možemo da prebacimo… Ja verujem da neće ići tako daleko“, rekao je.
Vučić je rekao i da će se Velika Britanija odmah pridružiti sankcijama SAD-a, kao i najveći deo evropskih zemalja. „Ni kompanije neće želeti da rizikuju, jer su američke sankcije veoma, veoma teške“, dodao je.
„Razgovaraću s Putinom“
„Srbija nije neprijateljska zemlja Ruske federacije i ne želi da preuzime tuđu imovinu. Razgovaraću s Putinom najpre telefonom, a onda videti i kako na drugi način. Sutra imam razgovor sa Amerikancima, večeras oko 22 sati i sa kineskim predstavnicima. Imamo let za Šangaj, i tamo ćemo se baviti ovim“, naveo je Vučić.
Predsednik Srbije je rekao da su tri stvari važne.
„Prva je da građani Srbije ne treba ni na koji način da reaguju panično, kao što nećemo ni mi. Reagovaćemo ozbiljno, marljivo i nigde, iako ćemo da žurimo, nećemo da hitamo sa donošenjem pogrešnih odluka“, naglasio je.
Vučić je kazao da će tražiti od administracije SAD da razmotri tu odluku. „I da vidimo možemo li da dobijemo neke olakšavajuće okolnosti“, rekao je.
„Verujem da ću pre kraja januara stupiti u kontakt i sa šefom Ministarstva finansija. Treća stvar, dragi su nam i Moskva i Vašington, svi na svetu, ali nam je Srbija najmilija i najdraža, zastitićemo interese Srbije po svaku cenu, neće biti nikakvih nestašica i neće biti nikakve katastrofe“.
Podsetimo, Kancelarija za kontrolu stranih sredstava (OFAC) pri Ministarstvu finansija SAD objavila je ažuriranje Izvršne naredbe 14024 u vezi sa Energetskim sektorom privrede Ruske Federacije u kojoj se navodi da je Naftna industrija Srbije u riziku od sekundarnih sankcija ukoliko obavlja transakcije sa ruskim Gaspromnjeftom koji je njen većinski vlasnik.