Vožnjom bicikala i izložbom radova Gračanica obeležila Svetski dan zaštite životne sredine

U okviru obeležavanja Svetskog dana zaštite životne sredine, u Gračanici je održana „Zelena kampanja“ tokom koje su mališani i građani porukama sa biciklističke vožnje i izložbom radova o zaštiti životne sredine ukazali na značaj očuvanja prirode.

Na platou ispred policijske stanice u Gračanici postavljen je promotivni štand pod nazivom “Zelena kampanja” namenjen informisanju građana o značaju ekološke svesti.

Direktorka Turističke organizacije Gračanice (TOG) Sandra Đokić navela je da kod građana opštine Gračanica nije dovoljno razvijena svest po pitanju zaštite životne sredine.

“Opština Gračanica tokom cele godine ima raznorazne akcije povodom podizanja svesti o zaštiti životne sredine, ali mi na svakom mestu možemo da vidimo primere nesavesnog ponašanja građana kako bacaju otpad gde god stignu, zagađuju naše reke i parkove, tako da se nadamo da ćemo na ovaj način da im malo ukažemo na to da je važno da vodimo računa o okruženju u kome se nalazimo jer čuvajući prirodu čuvamo i sebe”, kazala je Đokićeva.

Mališani i ljubitelji biciklizma provozali su se do manastira Gračanica kako bi ukazali građanima koliko je važno da se ne koriste stalno motorna vozila.

(Foto Kim)

“Važno je da očuvamo životnu sredinu zbog nas i zbog biljaka da bi lepo rađale, da ne bi bile trule zbog loše okoline i plastike. A mi danas vozimo bicikle u znaku Dana planete”, rekao je Damjan Jovanović.

“Danas vozimo bicikle da bi sačuvali životnu sredinu. Važno je da smeće bacamo u kante”, kazala je Kalina Đokić.

Na današnjem događaju predstavljeni su crteži učenika osnovnih škola inspirisani temom zaštite prirode pod nazivom „Zelena mašta, čista planeta“.

Ivan Stojanović, učenik Osnovne škole “Knez Lazar” iz Donje Gušterice je osvojio nagradu za svoj crtež “Očuvanje planete zemlje”.

“Na crtežu sam prikazao očuvanje planete zemlje. Prikazao sam dva Beloglava supa pošto su one životinje po kojima smo poznati. Veoma je bitno da radimo na očuvanju životne sredine jer ako uništimo našu planetu nećemo imati gde da živimo”, naveo je Stojanović.

(Foto Kim)

Najveći ekološki problemi u opštini Gračanica

Među najvećim ekološkim izazovima sa kojima se suočava opština Gračanica izdvajaju se višegodišnji problemi koji direktno utiču na zdravlje stanovništva i kvalitet životne sredine. Jedan od najštetnijih je jalovina iz rudnika „Trepča“ u obližnjoj Kišnici u kojoj se, po rečima stručnjaka, nalaze teški metali poput cijanida i arsenika. Tokom vetrovitih dana, čestice jalovine se lako prenose vazduhom i talože po naseljenim mestima, uključujući i samu Gračanicu.

Reka Gračanka, koja protiče kroz opštinu, gotovo je potpuno zagađena. Njena boja je često neprirodno bela, a iz reke se širi neprijatan miris koji se najviše oseća u Lapljem Selu i Preocu. Uprkos zabrinutosti građana i stručnjaka da se u reku slivaju otrovi iz okolne fabrike, nadležne opštinske inspekcije nisu do sada otkrile ko je zagađivač. Zbog problema sa rekom pre više godina je najavljen projekat GIZ-a ali njegova realizacija još uvek nije krenula. Gradonačelnica Gračanice Ljiljana Šubarić je taj projekat najavila još pre tri godine, navodeći da je obezbeđeno 80 miliona evra za rešenje pitanja zagađenje reke Gračanke i kanalizacione mreže.

Pored jalovišta i zagađene reke, veliki problem predstavlja i nesavesno odlaganje otpada — smeće se može videti pored lokalnih puteva, reka, pa čak i uz železničke prelaze čijim taloženjem se stvaraju divlje deponije.

Pored ovih problema u pojedini selima u ovoj lokalnoj samoupravi problem predstavlja i loša kanalizaciona mreža.

Kampanja “Zeleni mesec” organizovala je Opštine Gračanica, u saradnji sa Turističkom organizacijom Gračanice, JKP „Ekologija“, organizacijama Gracanica Youth Initiative i Social Inclusion Gracanica.