U Domu kulture „Gračanica“ održan je književni čas Vlaste Cenića, jednog od najpoznatijih dečjih pesnika na prizrensko-timočkom dijalektu. Gračaničkoj publici predstavio je svoje stihove za decu i odrasle, čije su teme uglavnom porodične i realistične – dogodovštine sa dedom, babom, majkom, ocem, bratom, biljkama, životinjama…
Pesnik za decu Vlasta Cenić poručio je mladima u Gračanici da treba da neguju svoj dijalekt i da je govor svakog kraja podjednako važan kao i standardni književni jezik.
“Inače dijalekat je, ljudi, lična karta naša ili još konkretnije izvod iz matične knjige rođenih. To moramo da čuvamo, to je ono čime se moramo ponositi i ne dajmo da nam se podsmevaju. Čuvajmo ovaj naš jezik jer to smo mi, sve je u jeziku. Zavičaj naš je u jeziku”, rekao je Cenić.
Susret sa gračaničkom publikom Ceniću je 14. po redu Književni čas, u okviru turneje po Srbiji, koju je započeo u decembru prošle godine.
“Srećan sam, od dosadašnjih 14 gradova ovo mi je najdraže mesto jer ako pričamo o prizrensko timočkom dijalektu moramo biti na ovom području da potvrdim ove maternje melodije našeg jezika i mislim da smo to uspeli. I ova mlađa deca i srednjoškolci su bili, drago mi je zbog njih jer uče u školi o dijalektu i sada su imali priliku da kroz stihove uče“, naveo je Cenić.
Da su prisutni uživali u književnom času dokaz je interakcija publike sa književnikom, kao i gromoglasni aplauzi. Dodaju i da su shvatili poruke i pouke pesama.
“Shvatio sam poruku i uopšte način kazivanja pisca, odnosno književnika. Svidelo mi se veoma ovo. Iskreno prvi put čujem za pisca, a prvi put sam čuo, na moju sreću od njega, njegove stihove i veoma su lepi, pogotovo za naše podneblje jer često čujemo ovakav način govora, tako da je lepo da neko iskazuje pesme i stihove kroz taj narodni jezik”, rekao je Andrija Ivanović iz Gračanice.
“Ovde sam se proveo super, bilo je zaista zanimljivo, fantastično. Najviše mi se svidela recitacija o mami i tati, kao besmrtne price. To mi se nekako najviše svidelo”, rekao je Nikola Petković, učenik četvrte godine Gimnazije Priština sa sedišteljm u Lapljem Selu.
Pored mlađih, u književnom času uživali su i malo stariji.
“Ovo je divna dečija poezija za đake osnovnih i srednjih škola o svakodnevnom životu. Čini se, a složiće se i gospodin Cenić ovde je rimovanje dosta upotrebljeno. Ima starih reči dosta, reci možda nisu baš najjasnije te reči ali sada su naučili. Odlično je, hvala što je došao i posetio gračanicu. Želeli bismo da dođe opet”, rekao je učitelj u penziji Ljubomir Maksimović iz Gračanice.
Vlasta Cenić književne časove održaće sutra u Velikoj Hoči i Prizrenu.
Vlasta Cenić je rođen 1957. u selu Kočani kod Doljevca, gde i danas živi i stvara. Pnezionisani je profesor srpskog jezika i književnosti. Od 1979. godine radio je u Osnovnoj školi „Vuk Karadžić“ u Doljevcu.
Najpoznatija dela su mu: „Bate će se ženi“, „Selo sas jedan padež“, „Nemoj nikad reći, kraj je“, „Srećko petoparac“, „Radnički voz“.
Cenić je dobitnik brojnih nagrada, član je Udruženja književnika Srbije i idejni tvorac manifestacija „Susreti prosvetnih književnih stvaralaca za decu“ i „Kočićevo pero u Kočanu“.