UNS: Decenije bez kazni odgovornima za ubistva i otmice novinara i medijskih radnika

Povodom 2. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima Udruženje novinara Srbije (UNS) ističe da je prošlo više od tri decenije kako nisu rešeni slučajevi otmica i ubistava, niti rasvetljene okolnosti smrti koleginica i kolega srpskih redakcija na području bivše Jugoslavije.

UNS ističe da je ove godine srpsko pravosuđe naročito pokazalo institucionalnu nemoć i nespremnost da pronađe i kazni ubice novinara i njihove nalogodavce.

Apelacioni sud u Beogradu doneo je oslobađajuću presudu okrivljenima u slučaju ubistva Slavka Ćuruvije iz 1999. godine.

Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) odbilo je da preuzme slučaj ubistva novinara „Večernjih novosti“ Milana Pantića, 16 meseci nakon što je dobilo spise predmeta iz jagodinskog tužilaštva, te je tako predmet praktično vratilo na početak.

“U aprilu se navršilo i 30 godina od nerasvetljene smrti novinarke „Duge“ Radislave Dade Vujasinović. Posle 30 godina nastupila je apsolutna zastarelost gonjenja za krivično delo ubistva”.

UNS podseća da je čak 38 novinara i medijskih radnika koji su radili za srpske redakcije, među kojima su Slavko Ćuruvija, Milan Pantić, Dada Vujasinović i žrtve bombardovanja RTS-a, ubijeno, oteto, nestalo ili izgubilo život pod nerasvetljenim okolnostima u periodu od 1991. do kraja 2001. godine, na području bivše Jugoslavije.

“Samo na Kosovu i Metohiji od avgusta 1998. do septembra 2005. godine ubijeno i nestalo 17 novinara i medijskih radnika srpskih, albanskih i stranih medija, a samo u jednom slučaju je pronađen ubica”, podseća UNS.

UNS se pridružuje i pozdravlja akciju IFJ-a protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima. Po podacima Međunarodne federacije novinara (IFJ), od početka godine najmanje 76 novinara i medijskih radnika ubijeno je zbog posla koji obavlja, od toga njih 46 u Gazi.

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima, IFJ ističe da nacionalne vlade smatra odgovornim u slučajevima ubistava novinara širom sveta, posebno u Palestini, Libanu, Izraelu i Siriji, kao posledicu rata u Gazi.

IFJ je naveo da je na području Gaze najmanje 146 novinara izgubilo život od početka sukoba u oktobru 2023. godine, te da je to najkrvaviji period u istoriji novinarstva.

Odbor za zaštitu ljudskih prava Generalne skupštine Ujedinjenih nacija 18. decembra 2013. godine usvojio je predlog da 2. novembar bude Međunarodni dan zaštite novinara. Na taj dan, 2013. godine, novinari francuskog Radija Frans internešnal (Radio France International) Žislen Dipon i Klod Verlon, ubijeni su u Maliju.