U osam opština na Kosovu identifikovano je 130 dece na ulici, navodi se u izveštaju „Deca na ulici“, koji je u sredu objavila kancelarija UNICEF-a na Kosovu.
Prema izveštaju, oni su starosti od 6-17 godina i uglavnom pripadaju romskoj, aškalijskoj i egipćanskoj zajednici.
Šefica kancelarije UNICEF-a na Kosovu Nona Ziherman (Zicherman), rekla je da 95 odsto njih vidi siromaštvo kao glavni uzrok koji ih je naterao da izađu na ulicu.
„95 odsto vidi siromaštvo kao glavni uzrok. „Izlazimo da obezbedimo novac za porodicu, odnosno da kupimo hleb. Jedna od pet porodica koristi ovaj obrazac za preživljavanje. Realnost koja tera porodice bez obzira na svest o opasnosti“, poručila je.
Prema njenim rečima, samo 1/4 njih pohađa školu.
Službenica za monitoring i evaluaciju u UNICEF-u na Kosovu Dida Dobranja, kaže da je najviše odgovora koje su od njih dobili da traže milostinju ili rad.
„Kada smo ih pitali šta rade sa prihodima, većina je rekla da ih daju roditeljima ili koriste za kupovinu hrane“, kazala je Dobranja.
Ministarka pravde Aljbuljena Hadžiju (Albulena Haxhiu) rekla je da je ova kategorija dece najugroženija kategorija.
Prema njenim rečima, oni su izloženi riziku od trgovine ljudima, siromaštva i drugim pojavama koje ugrožavaju njihov život i zdravlje.
„U januaru prošle godine deo socijalnih usluga prebačen je na Ministarstvo pravde. Od ovog puta preduzeli smo mnoge akcije koje pokazuju našu posvećenost, u vezi sa rešavanjem izazova“.
„Zakon o zaštiti dece kategoriše rad dece na ulici kao opasne oblike rada“, rekla je Hadžiju.
Ali, prema njenim rečima, nijedna zakonodavna praksa ne može biti funkcionalna ako nema planiranja budžeta.
„Nije dovoljno imati samo dobre zakone, već ih treba i podržati u finansijskom pogledu“, naglasila je Hadžiju.
Ona je rekla da je sa 1,5 miliona evra podržano 35 nevladinih organizacija, a da su, prema njenim rečima, deo ove podrške bili i programi za decu na ulici.
Šef Kancelarije EU na Kosovu Tomaš Sunjog rekao je da su deca na ulici zabrinutost na celom Zapadnom Balkanu. On je rekao da EU podržava dvodnevne uslužne centre, koji prema njegovim rečima – pružaju usluge za tu decu.
„EU ostaje posvećena kontinuiranoj podršci deci na ulici. Takođe želimo da vidimo zaštitu prava dece unapređenjem zakonskog okvira”, rekao je Sunjog.
U međuvremenu ministarka obrazovanja, Arberi Nagavci (Arbërie Nagavci) rekla je da oni, kao ministri – nastavljaju da ulažu napore da spreče napuštanje škole.
Kazala je da već treću godinu zaredom daju subvencije dnevnim centrima za ovu decu.
„Počeli smo i da stipendiramo mlade iz zajednica. Za polaznike osnovnih studija i za one od 10-12 razreda. Identifikacija ove dece je veoma važan korak. Saradnja sa opštinama za rešavanje svakog slučaja posebno i pojedinačno. Reintegracija je jedino efikasno rešenje“, rekla je Nagavci.