“U srpskim medijima na Kosovu nema govora mržnje”

Na konferenciji „Mogu li kosovski mediji na srpskom jeziku da budu nezavisni“, koju je organizovao Kim radio, istaknuto je da srpski mediji na Kosovu ne prikazuju govor mržnje kao što to čine pojedini tabloidi u Srbiji. Isak Vorgučić, direktor Kim radija, predstavio je rezultate istraživanja koje je sprovedeno o glavnim izazovima s kojima se ovi mediji suočavaju u nastojanju da ostanu nezavisni i relevantni.

Analiza je pokazala da su srpski mediji na Kosovu izloženi brojnim teškoćama, uključujući finansijske probleme, političke pritiske i ograničen pristup informacijama.

„Postoji podela medija na osnovu vlasničke strukture i izvora finansiranja. Jedan deo dolazi iz budžeta Republike Srbije, neki mediji su osnovani i imaju sedišta u Beogradu, kao što su Mreža Most i Kosovo online, dok su drugi manji mediji manje značajni za informisanje, ali odvlače sredstva iz opštinskih fondova kosovskih opština“ rekao je Vorgučić.

Vorgučić je istakao da Srbi na Kosovu često biraju da gledaju medije iz Beograda zbog nedostatka lokalnih kapaciteta za zabavne programe. Međutim, za lokalne događaje se ipak, kako navodi, informišu iz srpskih lokalnih medija.

„Kosovski Srbi tradicionalno prate medije iz Beograda, ne toliko radi informacija. Informativni programi se više i radije prate na lokalnom nivou, jer su lokalne stanice bolje informisane o tome da li je neki put zatvoren zbog saobraćajne nesreće, da li će biti nestanka struje ili kakva je vremenska prognoza lokalno, a ne kako će biti u Beogradu ili Novom Sadu. Međutim, naši mediji na Kosovu nemaju kapaciteta ni sredstava da finansiraju programe kao što su zabavni, sportski, muzički ili rijaliti kanali koje prate kosovski Srbi“ naveo je Vorgučić.

Govoreći o međuetničkom senzitivitetu, Vorgučić je naglasio da mediji koji izveštavaju na srpskom jeziku generalno “dobro prate ovaj aspekt”.

„Nema govora mržnje kao u beogradskim tabloidima, nema ponižavanja, pozivanja na rat ili lažnih vesti. Nemam informaciju da je neki srpski medij sa Kosova bio izvor lažnih informacija, niti da postoji ruski uticaj, naročito u nezavisnim medijima“ rekao je Vorgučić.

Ardijan Arifaj  bivši savetnik Hašima Tačija, takođe je podržao ovu tvrdnju, izrazivši zadovoljstvo što mediji na Kosovu ne koriste takav jezik u svojim izveštajima.

„Kad god čitam te medije, ne koriste se reči koje šire mržnju, i to je veoma dobra vest” rekao je Arifaj.

Arifaj je naglasio da Albanci znaju mnogo manje o srpskim medijima na Kosovu, nego što znaju o medijima u Srbiji.

„Kada bih jednom rečju morao da opišem srpske medije na Kosovu, rekao bih da rade herojski. Bez grantova ne bi mogli da opstanu zbog političkih podela. Međutim, uprkos svemu tome, ovi mediji još uvek rade i informišu. Rezultati pokazuju da dve trećine Srba na Kosovu dobijaju informacije od medija koji izveštavaju na srpskom jeziku“, naveo je on.

Konferenciju „Mogu li kosovski mediji na srpskom jeziku da budu nezavisni“ realizovao je Kim radio u okviru projekta Etikonekt (EthiConnect), uz podršku Nacionalnog demokratskog instituta (NDI).

Izvor :
Medija centar Caglavica