U Barabar centru u Prištini otvorena izložba “Ukrajina ratni zločin”. Kurti: Zločini koji se čine u Ukrajini, počinjeni i na Kosovu

Premijer Kosova Aljbin Kurti učestvovao je u Barabar centru u Prištini na otvaranju izložbe „Ukrajina, ratni zločin”, ističući da je njeno otvaranje novi znak solidarnosti naroda Kosova sa narodom Ukrajine.

Kako se navodi u saopštenju Vlade Kosova “ukazujući na solidarnost koju je narod Kosova pokazao ukrajinskom narodu, premijer je rekao da je pre svega dužnost i odgovornost svake demokratske države, svake države koja poštuje i vrednuje ljudska prava i vladavinu prava, da se solidariše sa Ukrajinom protiv ilegalne invazije Rusije i da joj se pomogne svim sredstvima koja su nam na raspolaganju”. On je rekao da je napad Rusije na Ukrajinu napad autokratije na demokratiju.

„Drugo, Kosovo je solidarno sa Ukrajinom, jer su zločini koji se čine u današnjoj Ukrajini počinjeni i na Kosovu 90-ih godina. I to je nešto što izdvaja narod Kosova od drugih demokratskih država. Naša sećanja na tu strašnu deceniju su još uvek sveža. Rane su i dalje otvorene”, rekao je premijer Kurti, dodajući da je skoro svaki građanin Kosova ili žrtva masovne deportacije Albanaca 1999. godine, ili ima najmanje jednog člana porodice koji je bio žrtva deportacije ili masakra počinjen od srpskih snaga.

Prisećajući se počinjenih zločina i izostanka 1.597 prisilno nestalih lica, čije porodice 25 godina kasnije čekaju da saznaju sudbinu svojih najmilijih, premijer je rekao da “Kosovo kao demokratska država, ali i kao narod koji ima iskustvo slično ukrajinskom, ima dvostruki razlog za solidarnost sa ukrajinskim narodom”.

Ovu solidarnost, kako je rekao premijer Kurti, “tokom poslednje dve godine iskazali smo ne samo rečima, već i delima, napominjući da je od početka rata, Vlada odobrila 11 paketa sankcija EU protiv Rusije, Belorusije i njihovih predstavnika”.

Premijer Kurti je u svom govoru rekao da je današnja izložba od posebnog značaja, jer se istina pokazuje i širi, ne samo rečima, već i umetnošću, posebno vizuelnom, kao što su slikarstvo i fotografija.

Kurti je pomenuo i kako je rekao “hrabre fotografe koji su boravili na Kosovu tokom rata 1998-1999, koji su dokumentovali šta su kosovski Albanci doživljavali od vojske, policije i paravojnih snaga Srbije”.

„Postoje stotine fotografija koje pokazuju, možda čak i bolje od reči, istinu tog vremena. Između ostalih, na primer, tu je i slika dvoje male dece koja plaču nakon što su im roditelji ubijeni, slika sa stotinama izbeglica koja se deportuju iz naše zemlje, a druga na kojoj se vidi dugačak red civila, kao beskrajan, koji nose na svojim ramenima na desetine kovčega sa žrtvama masakra u Račku“, rekao je on.

Kurti je rekao da je borba za pravdu još jedna zajednička tačka između Kosova i Ukrajine.

„Želim da se bitka za pravdu za narod Ukrajine ne odlaže decenijama, kao što se odugovlači na Kosovu. Ova izložba, koja se danas prvi put otvara u našoj zemlji, je značajan doprinos u ovom pravcu“, rekao je on.

Izvor :
Medija centar Caglavica