Svećlja: Srpsko zdravstvo i školstvo imaće specifičan tretman, ali unutar zakona Kosova

Kosovski ministar unutrašnjih poslova, Dželjalj Svečlja, izjavio je da će sve institucije koje deluju van kosovskog zakonskog okvira pre ili kasnije biti zatvorene, kao što je to bio slučaj sa opštinskim strukturama.

Dželjalj Svećlja je naveo da je neprihvatljivo da na teritoriji Kosova postoje aktivnosti koje nisu u skladu sa kosovskim zakonima i Ustavom.

„Takva praksa se toleriše već dugo. Sve ilegalne institucije koje rade na Kosovu, u jednom ili drugom trenutku, doživeće istu sudbinu kao i one koje su zatvorene. To je pitanje operativne pripreme institucija Republike Kosovo“, izjavio je Svećlja za Radio slobodnu Evropu.

Međutim, on je kazao da zdravstvo i obrazovanje imaju poseban status prema Ahtisarijevom planu, te da će u tim oblastima biti „oprezniji“ u smislu definisanja i regulisanja njihovih delatnosti u skladu sa zakonima Kosova.

„Srpska zajednica u ovim sferama ima širu autonomiju preko opštinskih vlasti, sa dodatnim pravima i privilegijama koje nismo zainteresovani da diramo, jer su i zakonski regulisane. Stoga ćemo u ovim oblastima biti oprezniji, u smislu pravilnog definisanja njihove delatnosti unutar zakona Kosova“, istakao je on.

Znači bolnice i škole po srpskom sistemu će nastaviti da funkcionišu, upitao je RSE, a Svećlja je na to odgovorio:

„Ne, ne kažem pod srpskim sistemom. Kažem da ove dve službe ili ove dve oblasti imaju specifičnu situaciju i biće tretirane na specifičan način, odvojeno od zatvaranja drugih institucija koje su već u procesu“, objasnio je Svečlja.

Kosovsko Ministarstvo zdravlja, prema Svečljinim rečima, već vodi razgovore sa zdravstvenim institucijama u srpskim opštinama.

„Sve ove stvari su predviđene zakonom. Sve što ćemo uraditi je da zahtevamo da se zakoni Kosova striktno primenjuju. Ministarstvo zdravlja već vodi neophodne komunikacije sa zdravstvenim sistemom koji deluje u ovim opštinama. Smatram da je potrebna samo pojačana koordinacija između obe strane, da sve bude u okviru zakona“, dodao je Svećlja.

On je dodao da bi isto trebalo da se odnosi i na obrazovni sistem.

Policajci koji su dali otkaz ne mogu se vratiti

Svećlja je naglasio da je ostavka policajaca na severu Kosova sada prošlost.  Prema njegovim rečima, povratak na radna mesta se neće desiti.

“Prema zakonima Kosova, ako neko podnese ostavku u policiji, bez obzira ko je, postoje odgovarajuće procedure za prihvatanje te ostavke”, dodao je on.

Uskoro će se, kako je saopštio Svećlja, “završiti proces”, gde će srpska zajednica biti zastupljena u kosovskoj policiji dovoljno iznad minimalnog broja kako predviđa Ustav i zakoni Kosova.

“Te službenike smo oko 30 dana čekali da potencijalno preispitaju svoje odluke. To se nije dogodilo. Nastavili smo sa svakodnevnim radom. Nastavili smo sa procesima regrutacije pripadnika srpske zajednice. Uskoro ćemo završiti ovaj proces, gde će srpska zajednica biti zastupljena u kosovskoj policiji dovoljno iznad minimalnog broja kako predviđa Ustav i naši zakoni”, naglasio je on.

Međutim, Svećlja je naglasio da, kada se bude raspisao konkurs, bivši srpski policajci se mogu prijaviti.

“Naravno pod uslovom da su mlađi od 30 godina i da nisu krivično gonjeni. Prema zakonima Kosova, svaki mladić ili devojka, državljanin Republike Kosovo, može da se prijavi da postane deo kosovske policije ukoliko je mlađi od 30 godina i ukoliko ispunjava druge preduslove, kao što je fizička spremnost, psihološka sposobnost, odgovarajuće obrazovanje, čista i kriminalistička provera. Kada se ti uslovi ispune, tada je moguće da neko bude primljen u policiju Kosova”, istakao je Svećlja.

‘Nema rizika’ od otvaranja mosta

Na pitanje novinara RSE  da li postoje konkretni planovi za otvaranje glavnog mosta preko reke Ibar, Svećlja je odgovroio:

Ne postoji konkretan razlog da most i dalje bude zatvoren za saobraćaj vozila. O tome se potpuno slažemo s našim saveznicima. Jedina dilema je bezbednosni aspekt, odnosno procena bezbednosnog uticaja u procesu otvaranja mosta“, kazao je.

“Mogu vam reći da imam procenu zasnovanu na procenama naših bezbednosnih institucija, koja je malo drugačija od međunarodne zajednice, u vezi sa bezbednosnim uticajem na Kosovu”.

Kako je dodao, za njih je pitanje otvaranja mosta na Ibru rešeno. Istakao je i da razgovaraju sa svim legitimnim akterima, da se to što pre desi.

Svećlja je naglasio da bi bio protiv otvaranja mosta kada ne bi mogli da garantuju bezbednost za sve građane.

“Ali, uveren sam da su bezbednosne institucije Republike Kosovo dovoljno zrele, moćne, pripremljene i profesionalne. Čak i pomoć međunarodnih misija, kao što su EULEX i KFOR, garantuje da je otvaranje mosta sasvim normalan korak, ništa neobično ili opasno. Time ne rizikujemo, već svakako štitimo sve građane – bez ikakve razlike”, dodao je on.

Međutim, američki ambasador je upozorio da bi bezbednost vojnika KFOR-a mogla da bude ugrožena.

“To je zabrinutost koju je on javno izrazio. Ne želimo da da rizikujemo ni živote građana, ni pripadnika kosovske policije, ni pripadnika EULEX-a, ni pripadnika KFOR-a, a kamoli američkog KFOR-a”, naveo je Svećlja.

On smatra da se pravilnim pristupom i pripremom može sprečiti bilo kakva opasnost za sve.

“Uključujući i američke vojnike pri KFOR-u, a koje izuzetno cenimo, kako za ono što su doprineli slobodi Kosova, tako i za kontinuirani doprinos bezbednosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Kosova”, zaključio je Svećlja.

Izvor :
RSE, Kim