Svečlja: Članovi Srpske liste uključeni u nemire na severu Kosova

Kosovski ministar unutrašnjih poslova, Dželjalj Svečlja, izjavio je da je tekuća borba kosovskih vlasti za uspostavljanje suvereniteta nad severom navodno razotkrila aspiracije Srbije za teritorijom Kosova, te da su članovi Srpske liste, bili uključeni u tekuće nemire na severu.

On je rekao da je nepostojanje potpunog proširenja lokalnih institucija na severu Kosova u prošlosti omogućilo potpuno slobodan teren za kriminalne grupe i sve vrste ilegalnih aktivnosti, piše RSE.

Svečlja je dao ove izjave nakon predstavljanja izveštaja Instituta za bezbednost i otpornost – PREVENT, o bezbednosti na Severu, nakon napada u Banjskoj, prošle godine i na kanal Ibar-Lepenac u Zubinom Potoku u novembru ove godine.

Kosovo za ove napade koje smatra terorističkim krivi Srbiju, dok Beograd sve negira.

„Srpska lista ne može da kaže da nije učestvovala u napadu na pripadnike KFOR-a, kada su pomoćnici, vozači, telohranitelji, službenici Srpske liste bili aktivan deo napada, identifikovani, a sada su neki od njih u bekstvu“, naveo je ministar.

Srpska lista je sredinom 2022. potvrdila da su pozivi za saslušanje zbog „rušenja ustavnog poretka Republike Kosovo“ upućeni i predsedniku Srpske liste, Goranu Rakiću, potpredsedniku Igoru Simiću i članu predsedništva Slavku Simiću, ali da oni te pozive nisu prihvatili.

U javnosti se za sada ne zna dokle se stiglo sa ovim procesom ispitivanja funkcionera Srpske liste.

Tada je reagovala i Kancelarija za KiM u Vladi Srbije, navodeći da je o tome obavestila EU, koja posreduje u dijalogu o normalizaciji odnosa.

Visoki funkcioneri Srpske liste su uglavnom podržavali sve proteste ili barikade Srba na Severu Kosova, čiji je cilj bio otpor odlukama kosovske vlade.

U maju 2023. godine srpski demonstranti u Zvečanu sukobili su se sa pripadnicima NATO misije na Kosovu, KFOR-a, pri čemu je povređeno preko 90 vojnika iz misije, od kojih neki teže.

Prema rečima ministra Svečlje, integracija srpskih struktura u kosovske institucije, prema Briselskom sporazumu, omogućila je postavljanje struktura koje su izveštavale Srbiju i predsednika Srbije, Aleksandra Vučića.

„To dokazuje ne samo orkestrirana ostavka srpskih pripadnika kosovske policije pre dve godine, koji su u policijskim uniformama, sa platama kosovske policije i sa službenim policijskim oružjem služili destabilizujućoj politici Srbije“, naveo je kosovski ministar.

Svečlja je rekao da se stalno radi na povećanju efikasnosti policije u reagovanju, jer su izazovi na severu veliki.

„Nikada nećemo reći da smo uspeli, da neće biti novih napada, sve dok imamo nedemokratsku Srbiju, dok imamo paravojnu Srbiju i njenu fašističku vladu“, rekao je kosovski ministar.

Srpska lista – stranka koja uživa podršku zvaničnog Beograda – potvrdila je da će učestvovati na parlamentarnim izborima na Kosovu 9. februara.

Kosovske vlasti su ove godine preduzele niz akcija na severu, uključujući zabranu plaćanja srpskim dinarima u gotovini i zatvaranje nekoliko paralelnih srpskih institucija zbog onoga što su nazvali pretvaranjem suvereniteta.

Neke od poteza su kritikovali iz međunarodne zajednice, smatrajući ih jednostranim i tražili su od Vlade Kosova bolju koordinaciju u potezima.

Izvor :
RSE