U selu Staro Gracko kod Lipljana, obeležena je 25. godišnjica tragičnog ubistva četrnaest srpskih žetelaca. Parastos je služio paroh lipljanski Dragiša Jerinić, uz paljenje sveća i polaganje cveća ispred spomen-ploče posvećene žrtvama.
„Ljudi koji nastradaju idući da sakupe hleb, da hrane svoje prodice, ne mogu biti zločinci, već samo mučenici, a mi u crkvi uvek mučenike molimo da nas zastupaju pred Gospodom. Nastradali su oni najčasniji među nama, jer Bog retko dopušta zločincima da na pravdi stradaju. Na pravdi stradaju oni najbolji i oni koji su spremni da krst svoj ponesu, a ujedno i da stradaju za krst. Malo je takvih, a svi ste svedoci da su žeteoci takvi među nama“, rekao je sveštenik Dragiša Jerinić.
Porodice žrtava su odlučile da ove godine izbegnu medijske istupe, izražavajući duboko razočaranje zbog toga što se ovaj slučaj, nakon četvrt veka, i dalje ne rešava i pravda nije zadovoljena. Zbog toga su izgubili nadu da će ikada doći do pravde.
„Svake godine se priča u Starom Grackom ponavlja, a porodice se sve više povlače. Ne želim da ih opravdavam, ali 25 godina je prošlo od gubitka njihovih najmilijih. Majke su preminule, a one koje su preživele nosile su ogroman teret. Uspeli su da izdrže i da svoju decu odgajaju, ali su izgubile nadu u pravdu. Ako smo mislili da će se nešto promeniti s obzirom na vojnu prisutnost pre 25 godina, sada to ne možemo očekivati“ rekla je meštanka Starog Gracka Momirka Čanković.
Pomen srpskim žeteocima prisustvovali su članovi porodica, meštani, kao i predstavnici Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije i Srpske liste.
„Iako je u izvršenju ovog zločina morao biti uključen veliki broj izvršilaca i organizatora, čije je delovanje moralo da ostavi ogroman broj pouzdanih tragova, pripadnici međunarodne zajednice, Kfora i Unmika, navodno sve ove godine nisu mogli da pronađe nijednog jedinog počinitelja i organizatora ovog zločina. Nema dokaza kažu oni, i to predstavnici zapadnih zemalja, i pripadnika civilne i vojne misije međunarodne zajednice koji su imali svu vojnu i civilnu vlast, i tehničke i logističke mogućnosti na Kosovu i Metohiji u području na kome se sve zna. Na području gde su jasno dostupni iskazi komandanata zločinačke OVK iz novembra 1999. godine koji se hvale kao su etnički očistili, putem ubistava, otmica, prebijanja i progona i uzurpacije stanova opštinu Lipljan i preporučuju se za nove akcije tog tipa u drugim srpskim sredinama poput Štrpca, gde je još ostalo dosta Srba“, rekao je Pomoćnik direktora Kancelarije za KiM Igor Popović.
Gradonačelnik Štrpca i potpredsednik Srpske liste Dalibor Jevtić naglasio je da je poruka ubistva 14 žetelaca 23. jula 1999. godine bila jasna – Srbi nisu dobrodošli ovde i da je cilj da se Srbia nema ne samo u Starom Grackom već širom Kosova.
„Ovo nije jedini zločin koji nije razrešen i za koji pravda nije zadovoljena. Naša dužnost je da se ne povlačimo, da stalno postavljamo pitanja o tome ko je i zašto ubio 14 žetelaca, i da se odupremo pokušaju da nas kao narod uklone sa ovih prostora“, rekao je Jevtić.
Predstavnici Udruženja “Kosovski stradalnici” takođe su prisustvovali pomenu. Četrnaest žetelaca iz Starog Gracka stradalo pred očima svetskih moćnika samo zato što su Srbi, istakao je Marinko Đurić iz ovog udruženja.
„Domaćini su tražili pomoć, ali moćnici Kfora su bili gluvi za vapaj žetelaca. Udruženje Kosmetski stradalnici poručuje porodicama ubijenih žetelaca da razumemo vašu bol i patnju i molimo Boga da vam da snage da izdržite u ovim nemirnim i teškim vremenima, sa verom u Boga da će počinioce stići ruka pravde“,poručio je Đurić.
Na današnji dan pre 25 godina, tokom žetve 1999. godine, život su izgubili članovi porodice Janićijević: Slobodan, Mile, Momir i Novica, koji je imao samo 17 godina. Uz njih su poginuli Andrija Odalović, braća Jovica i Rade Živić, Stanimir i Boško Đekić, Saša i Ljubiša Cvejić, Nikola Stojanović, Miodrag Tepšić i Milovan Jovanović.
UNMIK policija je 2007. godine uhapsila Mazljuma Bitićija iz Velikog Alaša kod Lipljana pod sumnjom da je povezan s ubistvom, ali je oslobođen zbog nedostatka dokaza. Istraga je obustavljena 2017. godine od strane Specijalnog tužilaštva Kosova.