Portparol Evropske komisije (EU) Peter Stano istakao je da su EU, SAD, NATO i Velika Britanija jasno i nedvosmisleno rekli da je u interesu Prištine da „sluša prijatelje i saveznike“ inače, upozorio je, rizikuje da ostane sama i napuštena.
Peter Stano je, na pitanje da prokomentariše izjavu kosovske predsednice Vjose Osmani koja je njegove izjave o mostu nazvala „rasističkim“, rekao da EU nema ništa novo da kaže na temu ponovnog otvaranja mosta, kao ni na sve „nasumične komentare na koje se pozivate“.
„Mogu samo da podsetim sve one kojima je problem da slušaju i razumeju da su svi prijatelji i saveznici Kosova (EU, SAD, NATO, Velika Britanija…) rekli veoma jasno i nedvosmisleno da je u interesu Kosova da sluša prijatelje i saveznike, inače rizikuje da bude ostavljeno samo i da bude ostavljeno iza“, rekao je Stano za Tanjug.
On je ponovio ono što je EU savetovala Prištinu nekoliko puta, a to je da „dobro upravljanje znači da se dopre do zajednica na koje utiču određene odluke i da se angažuje s njima“.
„Baviti se pitanjem mosta u okviru dijaloga uz podršku EU znači razgovarati o modalitetima implementacije sporazuma postignutih o mostu, a ne o novim sporazumima. Treba zaista slušati i pokušati razumeti jednoglasne dobronamerne savete svih prijatelja i saveznika“, poručio je Stano.
Osmani odbija da se o mostu na Ibru razgovara u Briselu
I dok podržava poziv na koordinaciju sa Sjedinjenim Američkim Državama u vezi sa otvaranjem glavnog mosta na Ibru, kosovska predsednica, sa druge strane, odbija da se o ovom pitanju razgovara u Briselu. Čak kaže i da su izjave evropskih zvaničnika o ovom pitanju „rasističke“.
Tokom jučerašnje posete opštini Vitina optužila je EU za rasizam, odnosno, bez jasnog preciziranja, kazala da su poslednje izjave o ovoj temi „rasističke“.
„Što se tiče Evropske unije, izjave njenih portparola su pre svega rasističke, ne verujem da zaslužuju pažnju sa moje strane. Protivila sam se tim rasističkim izjavama. Na bilo koji način se protivim raspravi o pitanju otvaranja mosta u Briselu. Nema šta da pitamo Srbiju. Kao što portparol koji je izgleda iz Slovačke i koji ne pita nijednu od susednih zemalja kada prelazi preko svog mosta, tako se ne pita Srbija za most na teritoriji Republike Kosovo. Niko ne bi trebalo da prihvati dijalog sa Srbijom na ovu temu. To bi bilo protivustavno i protiv suvereniteta Kosova“, kazala je kosovska predsednica.
U jeku najava Prištine o otvaranju mosta na Ibru, preksinoć je stigla potvrda iz Evropske unije da će se navodno o ovom pitanju ipak razgovarati u Briselu.
„EU je više puta naglašavala da se o pitanju mosta u Mitrovici mora razgovarati u sklopu dijaloga koji vodi EU“, poručio je izaslanik za dijalog, Miroslav Lajčak u objavi na društvenoj mreži X.
Iako navode da su spremni na koordinaciju sa međunarodnim partnerima, predstavnici vlasti na Kosovu su se uoči oglašavanja Lajčaka javno u više navrata usprotivili pozivima međunarodne zajednice, da se o mostu razgovara u Briselu. Kosovski premijer je podcrtao da je to „kosovsko pitanje“, jer je „u Briselu zaključeno 2017. godine“.
Prethodno je portparol EU, Peter Stano upozorio da se ne isključuje mogućnost povećanja sankcija Kosovu zbog jednostranih akcija kosovske vlade.