Srbi s Kosova u Kragujevcu: Uz sve smo koji su doživeli nepravdu, a mi smo je doživeli

„Je l’ se bojiš dok nas brojiš?“, „Ako vam fali kičma, stavićemo svoju“ – ovim transparentima su Srbi sa Kosova ušli u Kragujevac danas.

U Kragujevcu je danas grupa od oko 40 studenata i građana sa Kosova, pre svega sa Severa. Zahvaljujući lokalnom autoprevozniku Džou, oni su i bezbedno ali i besplatno stigli u Kragujevac. Na ulicama grada ih je zatekla ekipa TV N1 koja emituje uživo program.

„Imam poruku za predsednka Srbije: Ako je moguće, voleo bih da pomogne i posluša već koliko večeras: Da podnese ostavku i da tako spasi Srbiju, spasi i kosovo i Metohiju“, poručio je Mitrovičanin Srđan Đorđević koji je i inicijator prvog skupa „15 minuta tišine“ u svom gradu.

„Mnogo je vredelo! Ova energija je neopisiva“, kazao je Đorđević koji je prethodno boravio i na skupu u Novom Sadu 31. januara. Kaže da nema razlike u intenzitetu emocija, a svedoči da svuda gde prolazi sa porukom protestima sa Kosova nailazi na ovacije građana širim Srbije.

Ljiljana Perović je iz Zubinog Potoka. I sama majka dva studenta, sa troje dece ukupno kaže: „Podržavam sve studente, dajem podršku svakom čoveku koji je doživeo neku nepravdu, a mi smo je na Kosovu i Metohiji doživeli širom Kosova i Metohije. Duša me boli, ali ovde srce hoće da mi pukne od ovoliko ljudi, emotivno je, ne mogu da opišem kako se osećam. Čast mi je da sam u Kragujevcu, uz sve studente i studente iz Kosovske Mitrovice“.

Rekavši da je na Kosovu teška situacija i da se dosta ljudi plaši, ona je pre svega pozvala roditelje da istupe javno, i da podrže „našu decu“.

„Nazivaju nas raznovrsnim imenima, da smo plaćeni, da su nam deca potplaćena, da izlaze na ulice, da ih neko podvodi, doživljavamo svašta, ali želim da kažem, neka se ne plaše, život je jedan i vredi da se umre za decu“, istakla je Perović.

A strah se pobeđuje i uz zastavu: „Zastava je nešto što treba da nas drži i krst“.

Perović je takođe kazala da se oseća delom Srbije.

Ivana Janković, iz Kosovske Mitrovice, i sama doskorašnji student kragujevačkog univerziteta, svedoči da bi sigurno bila deo protesta i blokada, da je i dalje student.

„Doček je fantastičan. Bilo mi je previše emotivno, nisam mogla da verujem da imamo takvu omladinu. Bila sam skeptična godinama po tom pitanju, da su mladi nezainteresovani i da ne žele da se bave mnogim pitanjima, ali ovo što su oni uradili, ući će u istoriju i mnogo mi je drago sto sam pogrešila“, kazala je ova mlada sugrađanka.

„Kragujevac je moj studentski grad, tako da je to pored Kosovske Mitrovice, moj drugi grad“, dodala je ona.

Republika Srbija danas obeležava dva ključna datuma za srpsku državu – 1804. godinu od početka Prvog srpskog ustanka u Orašcu i 1835. godinu od proglašenja prvog srpskog Ustava. Ovi događaji simbolizuju početak obnove srpske države i donošenje jednog od najdemokratskijih i najliberalnijih ustava tog vremena. Sretenje, državni praznik koji se slavi dva dana, ove godine posebno dobija na značaju jer ga vlasti Srbije i Republike Srpske zajedno obeležavaju u Orašcu i Sremskoj Mitrovici, no ključni je događaj naroda studentski skup „Sretnimo se na Sretenje“ u Kragujevcu.

U kolevku prvog modernog srpskog ustava, ovu su knjigu sinoć unele hiljade studenata, koji su u grad umarširali iz tri pravca posle višednevnog marša iz svih krajeva Srbije. Kroz špalir, crveni tepih, pogaču i so, zahvalnice, zagrljaje i suze, oduševljeno su ih dočekale hiljade Kragujevčana, ali i građana iz drugih krajeva Srbije. Njima se danas u 15-satnoj blokadi, priključuje još veći broj građana, među njima i sa Kosova.

Izvor :
KoSSev/N1