Sentić: Nadam se da će nepravda prema pripadnicima nevećinskih zajednica biti ispravljena

„Pozdravljam odluku Vlade da ponovo pokrene proces ravnopravne zastupljenosti nevećinskih zajednica. Nadam se da će ovoga puta nepravda prema pripadnicima nevećinskih zajednica, koji su često nedovoljno zastupljeni i na nižim pozicijama u mnogim institucijama, biti ispravljena na konkretniji način, a ne ostati samo na deklaracijama i proklamacijama kao prethodnih godina“, navedeo je zamenik Ombudsmana na Kosovu Srđan Sentić reagujući na odluku Vlade Kosova o formiranju tela koje će se baviti proporcionalnim zastupanjem nealbanaca u javnoj administraciji Kosova.

Sentić je dodao u objavi na svom Fejsbuk profilu, zbog činjenice da ne postoje jasni podaci o stanovništvu, niti će ih, kako je dodao, biti u dogledno vreme, koji bi mogli da posluže kao referenca za procenu zastupljenosti zajednica na svim nivoima u svim institucijama, smatra da se moraju utvrditi kvote na osnovu Ustava i zakonske definicije principa potpune inkluzivnosti (vertikalne i horizontalne).

“Zastupljenost nevećinskih zajednica među osobljem javnih službi i javnih preduzeća na svim nivoima mora biti proporcionalna zastupljenosti nevećinskih zajednica u Skupštini Kosova, po sistemu garantovanih mesta za pripadnike nevećinskih zajednica u Skupštini, u skladu sa članom 64(2) Ustava“, dodao je Sentić.

Pripadnici nevećinskih zajednica – 16,67%, koji su raspoređeni na sledeći način:
– Pripadnici srpske zajednice – 8,33%
– Pripadnici bošnjačke zajednice – 2,5%
– Pripadnici turske zajednice – 1,66%
– Pripadnici romske zajednice – 1,12%
– Pripadnici zajednice Aškalija – 1,12%
– Pripadnici egipatske zajednice – 1,12%
– članovi goranske zajednice – 0,84%

Sve zajednice moraju biti zastupljene u kosovskim institucijama i javnim preduzećima prema formuli zastupljenosti poslanika u Skupštini Kosova“, naglasio je on.

Sentić je dodao da se sve ispod ove formulacije može smatrati neprihvatljivim u smislu inkluzivnosti i dobre volje u rešavanju pitanja jednake zastupljenosti zajednica na svim nivoima i u svim institucijama i javnim preduzećima.

“Takođe, treba uzeti u obzir i zastupljenost hrvatske i crnogorske zajednice, koje nisu prepoznate kao ustavna kategorija zajednica, ali su priznate kroz Zakon o zaštiti i unapređenju prava zajednica i njihovih pripadnika”, zaključio je Sentić.

Podsetimo, Vlada Kosova je saopštila da je na jučerašnjoj sednici Vlade Kosova usvojena odluka o formiranju vladinog tela koje će se baviti proporcionalnim zastupanjem nealbanaca u javnoj administraciji Kosova.

Izvor :
Radio Kim