Srpska demokratija odlučila je da prekine svaki vid saradnje sa Organizacijom za evropsku bezbednost i saradnju na Kosovu (OEBS). Kažu da će tako biti sve dok „ne prestanu da ćute na kršenje prava Srba na Kosovu“, ali i dok se ne poboljšaju prava nevećinskih zajednica. Iz OEBS-a, sa druge strane, navode da cene napore da se istakne zabrinutost zajednice kosovskih Srba, ali i da su dijalog i povratne informacije od „suštinskog značaja za njihove napore“. Kažu i da ostaju otvoreni za konstruktivan angažman.
Srpska demokratija saopštila je da je odlučila da javnost obavesti o prekidu saradnje nakon što im je OEBS uputio zahtev za sastanak.
„Naša odluka je posledica ćutanja ove međunarodne misije na prebijanje naše dece i mladih, kao i porast međuetničkih tenzija koje su posledica neadekvatnog rada međunarodnih aktera u ophođenju prema Prištini, sa gotovo nepostojećim naporima da se poboljšaju prava Srba na Kosovu“, naveli su iz ove stranke.
Kažu da se OEBS nije oglašavao oko „fundamentalnih stvari za srpsku zajednicu“, iako ih je Srpska demokratija na prethodnim sastancima upoznala sa brojnim problemima Srba:
„Od policijske represije, preko otimanja privatne svojine, pa do proizvoljnih hapšenja i prebijanja građana“.
„Ako OEBS za probleme naših sugrađana nema sluha, nema potrebe ni da sarađujemo sa njima. Mi smo politička partija koja zastupa interese građana, a ne međunarodnih organizacija“, dodaju.
Sa druge strane, zahtevaju od ove misije, ali i EULEX-a i ostalih međunarodnih predstavnika da „javno reaguju na neprestano kršenje ljudskih, ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava srpskog naroda“.
„Narod u izvesnoj meri veruje međunarodnim organizacijama, ali je razočaran nečinjenjem, nereagovanjem i inercijom koja je vidna“, naveli su.
Preciziraju da će prekid saradnje sa OEBS-om, ali i sa EULEX-om trajati sve dok oni „ne prestanu da ćute na kršenje prava Srba na Kosovu i dok ne vidimo konkretne rezultate u poboljšanju prava nevećinskih zajednica na Kosovu“.
Šta kaže OEBS
Misiju OEBS na Kosovu smo upitali kako komentarišu to što ova stranka prekida saradnju sa njima i da li planiraju da odgovore na bilo koji od njihovih zahteva.
Konkretni odgovori su, međutim, izostali.
„Misija ceni napore da se istakne zabrinutost zajednice kosovskih Srba, bilo kroz političko zagovaranje ili drugi aktivizam. Takvi napori su od vitalnog značaja za negovanje političkog pluralizma i obezbeđivanje učešća nevećinskih zajednica u društvu, posebno u rešavanju nedostataka u zastupljenosti i unapređenju njihovih prava i interesa“, naveli su.
Sa druge strane, poručuju da su dijalog i povratne informacije od „suštinskog značaja za njihove napore“.
„Vođeni principima OEBS-a, nastavićemo da slušamo zabrinutosti svih zajednica na Kosovu, intenzivno radeći na zbližavanju zajednica i unapređenju saradnje za inkluzivnu i sigurniju budućnost“, poručili su.
Takođe dodaju da će ostati otvoreni za konstruktivan angažman sa svim grupama i udruženjima.
Kritike i na račun misije EULEX-a
Na meti kritika Srpske demokratije u prethodnom periodu je bila i misija EULEX.
Članovi Srpske demokratije sproveli su više akcija ispred sedišta EULEX-a u Južnoj Mitrovici, a u sklopu jedne od njih lepili su nalepnice „EULEX VETËVENDOSJE! Police“ na kapiju baze.
Tada su i odlučili da prestanu da sarađuju sa ovom misijom koju su optužili da „služi Samoopredeljenju“, ali i izneli slične kritike kao i danas, odnosno da: „EULEX ne vidi kada Srbi dobijaju batine i kada Srbe maltretiraju“.
Nedavno su ujedno održali simboličnu akciju ispred ispred hotela u Prištini u trenutku kada je EULEX predstavljao svoj izveštaj o nadgledanju pravosuđa na Kosovu.
EULEX je nedavno bio na meti kritika i nevladinih organizacija sa Severa Kosova, nakon hapšenja meštanina severnog dela Mitrovice, koji je tvrdio da su ga policijski službenici fizički zlostavljali.
Pet nevladinih organizacija je tada osudilo incident, te takođe obustavilo saradnju sa misijom EU, sve dok se ne izjasni o „hapšenju i prebijanju“ i objavi izveštaj. U jednoj od reakcija koje su usledile, takođe su EULEX-u poručili i „nečinjenje je saučesništvo“.
Iz EULEX-a su potom poručili da žale zbog odbijanja saradnje, ali i da ne sprovode istrage o pojedinačnim slučajevima.