Rošić, Spasojević, Marković i Jovanović osuđeni na 22 godine zatvora za umešanost u ubistvo Olivera Ivanovića

Osnovni sud u Prištini izrekao je presudu za umeštanost u ubistvo Olivera Ivanovića osuđujući Marka Rošića, Nedeljka Spasojevića, Dragišu Markovića i Žarka Jovanovića na ukupno 22 godine zatvora. Silvana Arsović i Rade Basara su oslobođeni optužbi.

Osuđeni i kazne

Marko Rošić je osuđen na deset godina zatvora uz novčanu kaznu od 10.000 evra. Nedeljko Spasojević je dobio kaznu od četiri godine i šest meseci zatvora i novčanu kaznu od 4.500 evra. Dragiša Marković je oslobođen optužbi za zloupotrebu službenog položaja, ali je kažnjen sa četiri godine zatvora za nedozvoljeno posedovanje, upotrebu i kontrolu oružja. Žarko Jovanović je za isto krivično delo osuđen na četiri godine zatvora i novčanu kaznu u iznosu od 1.500 evra. Period proveden u pritvoru i kućnom pritvoru biće uračunat u kazne.

Izjave branilaca

Advokat Dejan Vasić, branilac Marka Rošića, izjavio je da su zadovoljni delom presude kojom je njegov klijent oslobođen odgovornosti za prvu tačku optužnice. Međutim, izrazio je nezadovoljstvo zbog osuđivanja za zloupotrebu službenog položaja, smatrajući da su kazne drakonske i da presuda nije podržana dovoljnim dokazima. Vasić je najavio žalbu na Apelacionom sudu, izražavajući uverenje da će Dragiša Marković na kraju biti oslobođen.

„Optužnice su bile tri i mislim da je ova po kojoj smo radili bila zrela za odbacivanje, jer je podneta van roka, ali ovo što je presuđeno danas nije krajnji ishod ovog postupka, ovaj predmet treba da pređe drugostepeni postupak pred Apelacionim sudom koji će doneti svoju konačnu odluku. Ali mislim da deo koji se odnosi na Rošića nije korektan, a sa druge strane mislim da je sud postupio hrabro kada je oslobodio Silvanu Arsović, naravno zahvaljujući odličnoj odbrani njenih branilaca“, rekao je Vasić.

Advokatica Jovana Filipović izrazila je veliko zadovoljstvo presudom kojom je Silvana Arsović oslobođena, navodeći da je presuda pravedna i u skladu sa zakonom.

„Moramo da napomenemo da smo mi ovakav ishod i očekivali i na ovo smo ukazivali od samog početka. Međutim, Silvana Arsović je do kraja postupka pokazala da je jedna časna i poštena žena koja naravno nema nikakve veze sa ubistvom koje se desilo i da je ona u stvari najviše oštećena gubitkom Olivera. Ovakvom presudom zadovoljni smo u celosti i nadamo se da će i Specijalno tužilaštvo imati u vidu sve napomene i obrazloženja koja je dao sud u Prištini i da neće uložiti žalbu, te da će ovakva presuda biti i pravosnažna“, rekla je Filipovićeva.

Advokat Tom Gaši, branilac Radeta Basare, koji je takođe oslobođen optužbi, izjavio je da je njegov klijent bio nezakonito optužen od početka od strane bivšeg tužioca koji je nedavno otišao u penziju. Naveo je da su optužbe protiv Basare bile bez ikakvih dokaza i da je aktuelni tužilac doneo ispravnu odluku odustavši od krivičnog gonjenja.

„Ja mislim da svi znate da je on kao navodni pripadnik takozvane kriminalne grupe bio u pritvoru više od tri godine i mislim da to ne može da se nadoknadi i mislim da je to krivica bivšeg tužioca koji je bez ijednog razloga i bez ijednog dokaza podigao takvu optužnicu i nakon toga otišao u penziju. Bivši tužilac i sadašnji tužilac znali su da je Rade Basara u vreme ubistva Olivera Ivanovića bio van Kosova, bio je u Hrvatskoj i to je dokazano. On nije otišao dan ranije, on je imao godišnji odmor i otišao je nedelju dana pre nego što se to desilo i tamo je ostao 20 dana zbog porodičnih situacija. Mislim da niko ko ima uniformu državnog tužioca ne može da podnese takvu optužnicu, da nekog zatvori tri godine bez ijednog dokaza. Od početka on je bio namerno ili nenamerno pogrešno osuđivan“, rekao je Gaši.

Što se tiče drugih osuđenih, Gaši je rekao da je presuda pravična, ali je izrazio čuđenje zbog blage kazne za kosovske policajce koji su ilegalno posedovali oružje. Smatra da je takva praksa neprihvatljiva jer stimulira druge policajce da drže ilegalno oružje, znajući da će u slučaju optužbe dobiti samo novčanu kaznu. Gaši je istakao da ovakav postupak suda nije primeren.

„Što se tiče ostalih koji su proglašeni krivim, za mene je to pravična odluka, mislim da je sud doneo takvu odluku i u odnosu na one koje je oslobodio. Ali mislim da je po meni veoma čudno ukoliko kosovski policajci u ovom slučaju, nije možda nacionalnost bitna, ne radi se o tome, ali ako oni imaju ilegalno oružje, kalašnjikov, tromblone, bombe i da se proglase krivim i da im se da novčana kazna, to je apsolutno stimulacija za ostale da mogu i policajci da drže ilegalno oružje. Ako ih nađe neko drugi, njihove kolege, ako budu optuženi, proglasiće se krivim i daće im se novčana kazna. To je apsolutno po meni nezamislivo da sud tako postupa“, naveo je Tom Gaši.

Suđenje i optužnice

Suđenje za pomaganje u ubistvu Olivera Ivanovića počelo je u julu 2021. godine, dve i po godine nakon ubistva. Specijalno tužilaštvo je tri puta menjalo optužnicu, koja se nije odnosila na izvršioce i nalogodavce. Silvana Arsović, Marko Rošić i Nedeljko Spasojević su bili optuženi kao članovi organizovane kriminalne grupe. Rade Basara je oslobođen na prošlom ročištu, jer je dokazano da u vreme ubistva nije bio na Kosovu. Policajci Dragiša Marković i Žarko Jovanović su optuženi za zloupotrebu službenog položaja i uklanjanje dokaza sa mesta zločina.

Pozadina slučaja

Oliver Ivanović je ubijen sa šest hitaca u leđa 16. januara 2018. godine ispred sedišta svoje stranke u Sutjeskoj ulici u Severnoj Mitrovici. Sahranjen je u Aleji zaslužnih građana u Beogradu.

Izvor :
Medija centar Caglavica