Istraživanje „Puls javnosti“ UNDP-a pokazuje da najveći problemi sa kojima se građani Kosova suočavaju trenutno su siromaštvo, nezaposlenost i cene osnovnih životnih namirnica. Prema rezultatima istraživanja sprovedenog od 17. aprila do 7. maja 2024. godine, više od polovine građana Kosova je zadovoljno radom centralnih kosovskih institucija, dok je primećen pad zadovoljstva građana radom sudova i tužilaštava.
Analiza po etničkoj pripadnosti pokazuje da su za Albance na Kosovu najveći problemi nezaposlenost, siromaštvo i cene osnovnih životnih namirnica, dok se Srbi najviše suočavaju sa siromaštvom, problemima urbanog prostora i međuetničkim odnosima. Ostale zajednice na Kosovu takođe navode kao glavne probleme siromaštvo, snabdevanje električnom energijom i probleme urbanog prostora.
Što se tiče zadovoljstva radom centralnih kosovskih institucija, istraživanje pokazuje da je u proseku 50.1% ispitanika zadovoljno radom ključnih institucija.
‘’Zadovoljstvo radom premijera je poraslo na 58.4 odsto u poređenju sa 48.4 odsto u novembru prošle godine. Imamo i veliki porast, 52.1 odsto u maju 2024. u poređenju sa 38.7 odsto novembra prošle godine, za predsednika Skupštine. Takođe, i sa radom predsednice videli smo da imamo porast, zadovoljstvo predsednicom ukazalo je na najviši nivo zadovoljstva među ključnim kosovskim centralnim institucijama, sa 69% zadovoljnih radom predsednice u maju 2024. godine, u odnosu na 56,2% u novembru 2023”, rekla je Alisa Hasani menadžerka istraživanja “Puls javnosti”.
Međutim, zadovoljstvo radom sudova i tužilaštava je opalo. Rad sudova je ocenjen sa 27.1% zadovoljstva u maju 2024. godine, što je smanjenje u odnosu na novembar 2023. godine (29.3%), dok je zadovoljstvo radom tužilaštva pala na 26.5% u maju 2024. godine, sa 30% u novembru 2023. godine.
Istraživanje takođe otkriva da 19.9% ispitanika smatra da je na Kosovu prisutna korupcija velikih razmera, pri čemu se sudovi (36.5%), carina (35.3%) i Kosovska kompanija za distribuciju električne energije (22.4%) smatraju najkorumpiranijim institucijama. Većina ispitanika (83.2%) izjavila je da se oseća bezbedno od nasilja i kriminala kada su na ulici, pri čemu su muškarci (83.4%) nešto sigurniji od žena (82.9%). Etnički razlozi takođe igraju ulogu, sa većim osećajem bezbednosti kod kosovskih Albanaca (85.3%) i drugih zajednica u poređenju sa kosovskim Srbima (31.9%).
Na pitanje Medija centra Čaglavica da li očekuje da će vlada Kosova uzeti u obizir zabrinutost Srba po pitanju bezbednosti i preduzeti određene mere po tom pitanju, glavni predstavnik UNDP-a na Kosovu Nuno Keiroš rekao je da je posao UNDP-a u ovom slučaju da uradi istraživanje, predstavi rezultate i o njima upozna ključne aktere.
‘’Koliko će Vlada preduzeti radnje to ne znam. Nisam Vlada. Čim budemo lansirali izveštaj mi faktički šaljemo svakoj centralnoj instituciji, ili političkoj stranci, Skupštini, ambasadorima, nekima od Univerziteta. Dakle, sve to distribuiramo na svako mesto i naravno računamo na vas, da i vi to prosledite. Jer na taj način prosleđujete informacije ljudima. Nadamo se da će ostali partneri posvetiti pažnju rezultatima, da će se odraziti na iste, i doneti potrebne mere ili odluke i na taj način će adresirati sva pitanja”, rekao je Keiroš.
Istraživanje je obuhvatilo 1.306 ispitanika starijih od 18 godina, ravnomerno raspoređenih po polu i etničkoj pripadnosti iz svih delova Kosova, uključujući i gradska i ruralna područja. UNDP sprovodi istraživanje „Puls javnosti“ od 2002. godine uz podršku USAID-a na Kosovu.