Proaktiv se ogradio od kadriranja sa prištinskog univerziteta

Grupa Proaktiv Univerziteta u Prištini sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici upozorava na sistematsko urušavanje ove institucije od nacionalnog značaja, koje traje više od decenije, a intenzivirano je nakon Briselskog sporazuma iz 2013. kada je, kako tvrde, uz pritiske iz Kancelarije za KiM i Ministarstva, pokušano navodno ukidanje autonomije.

Upozoravaju na navodne „privremene mere“ koje vode ka gašenju Univerziteta, političko ćutanje rukovodstva, nezakonito korišćenje prostorija od strane Srpske liste i nametnuta kadrovska rešenja – uključujući ministra informisanja i članove REM-a. Proaktiv se ograđuje od tih imenovanja i poziva na hitnu, dostojanstvenu odbranu integriteta institucije.

„Sistematsko urušavanje institucije od nacionalnog značaja“

Univerzitet u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, prema navodima grupe Proaktiv, suočava se sa sistematskim urušavanjem koje traje više od decenije i ugrožava njegovu autonomiju, identitet i opstanak kao institucije od nacionalnog značaja.

U javnom obraćanju koje potpisuje ova grupa, podseća se da je Univerzitet „u ne tako davnoj prošlosti“ bio „stožer opstanka i očuvanja srpskog naroda na teritoriji Kosova i Metohije“, zahvaljujući „nepokolebljivoj i iskrenoj volji rukovodstva fakulteta i pojedinih rektora da se sačuva identitet i kontinuitet ove visokoškolske institucije.“

Kao odgovor na Briselski sporazum iz juna 2013. godine, formiran je Odbor za očuvanje i opstanak Univerziteta u pravnom i obrazovnom sistemu Republike Srbije.

Pokušane „privremene mere“ još 2016, univerzitet ih odbacio?

Međutim, u martu 2016. godine, Ministarstvo Republike Srbije, kako dalje otkriva Proaktiv, pod uticajem v.d. direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Marka Đurića je navodno poslalo obaveštenje o nameri u vezi sa statusnom promenom Univerziteta koju priprema Vlada, uz zahtev za dostavljanje mišljenja univerzitetskih organa. „Rukovodstvo Univerziteta i profesori odgovaraju negativno na dopis“ – tvrdi dalje Proaktiv.

„Naročito je važno napomenuti da je tada Univerzitet u Prištini bio prvi univerzitet na kojem je pokušan eksperiment sistemske deautonomizacije, kao ogledni model za buduću širu transformaciju svih državnih univerziteta u Srbiji, čemu svedočimo danas“.

U julu 2017, Odbor za očuvanje Univerziteta navodno upozorava rektora na „promene koje inicira Vlada Republike Srbije i ‘privremene mere’ koje vode ka ukidanju autonomije Univerziteta, njegovom slabljenju i etapnom gašenju.“

Odbor istovremeno predlaže mere za kadrovsko i organizaciono jačanje. Rektor tada, kako tvrde, poziva ministra na „otklanjanje nesporazuma, veštački izazvanih kriza i potresa jer je stabilnost na području KiM, naročito na Univerzitetu preko potrebna.“

Kako navode, „sva ova dokumenta postoje transparentno u elektronskoj pošti zaposlenih na Univerzitetu“.

„Akademska zajednica je danas nemi posmatrač“

Nasuprot navedenoj fazi aktivne unutrašnje odbrane, u periodu nakon 2017. godine, Proaktiv naglašava da je „primetna je sistemska promena u odnosu rukovodstva Univerziteta prema procesima koji zadiru u njegovu pravnu i simboličku egzistenciju“.

U analizi trenutne situacije, Proaktiv podseća da su od 2013. godine do danas sve institucije na teritoriji Kosova, osim obrazovanja i zdravstva, integrisane i izmeštene u kosovski pravni sistem, dok obrazovne i zdravstvene ustanove kosovska vlast označava kao „paralelne strukture koje ugrožavaju bezbednost“.

„Univerzitet funkcioniše u otežanim bezbednosnim i političkim uslovima, uz krajnju neizvesnost u vezi sa svojim postojanjem. Akademska zajednica je danas nemi posmatrač koji očekuje gotovo rešenje. Rukovodstvo Univerziteta oglašava se samo u skladu sa instrukcijama i podrškom državnim organima koje čine partije na vlasti, zaslužne za instaliranje i sprovođenje Briselskog sporazuma, i Srpske liste koja nastupa u okviru kosovskih institucija od 2014. i nezakonito koristi prostorije Univerziteta za svoje promocije.“

Ograđivanje od kadrovskih rešenja

„Sa nespokojom i nepoverenjem u državne organe i dubokom zabrinutošću nad budućnošću našeg univerziteta i školstva, ali i ostalih državnih univerziteta i škola u našoj zemlji na koje se primenjuje isti model urušavanja autonomije obrazovanja“, Proaktiv se ograđuje od svih kadrovskih rešenja i predloga koji dolaze sa ovog Univerziteta.

Kao sporne navode „ministra informisanja, članove REM-a, predsednike skupštinskih odbora“, za koje kažu da su „zloupotreba Univerziteta, i o nametnutim i sprovedenim instrukcijama vladajuće stranke u dogovoru sa uskim krugom rukovodećeg kadra ove institucije, a koji duboko urušavaju i štete ugledu Univerziteta.“

Proaktiv na kraju poziva na „dostojanstvenu i časnu odbranu integriteta i budućnosti ove institucije koja je od presudnog značaja za opstanak našeg naroda na ovim prostorima.“

Izvor :
Kossev