Princ Filip Karađorđević pozvao Trampa da povuče priznanje Kosova

Hrabar i principijelan korak Donalda Trampa trebalo bi da bude preispitivanje i povlačenje priznanja Kosova: potez koji ne samo da bi ispravio istorijsku nepravdu, već i ojačao položaj Amerike kao šampiona pravičnosti i vladavine prava, poručio je princ Filip Karađorđević.

Princ naslednik Srbije i Jugoslavije, pozvao je novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa da povuče priznanje nezavisnosti Kosova, smatrajući da bi takav potez predstavljao korak ka ispravljanju istorijske nepravde i unapređenju globalne stabilnosti.

Princ Filip je na društvenim mrežama objavio niz poruka u kojima je pozvao Trampa, istovremeno ga i označivši, da preispita odluke koje su oblikovale američku spoljnu politiku, a posebno da povuče priznanje samoproglašene nezavisnosti Kosova iz 2008. godine. On je ocenio da bi takav korak ojačao položaj Sjedinjenih Država kao „šampiona pravičnosti i vladavine prava“.

„Sa pobedom Donalda Trampa na američkim predsedničkim izborima 2024. godine, postoji obnovljen potencijal za odstupanje od spoljnopolitičkih odluka koje su oblikovale globalnu stabilnost. Među najznačajnijim od njih je priznanje Kosova, odluka koja ostaje duboko sporna“.

Princ je podsetio da je nezavisnost Kosova proglašena nakon NATO bombardovanja Jugoslavije 1999. godine, koje je usledilo nakon „optužbi o genocidu“ nad etničkim Albancima, optužbama koje su „kasnije dovedene u pitanje“. Kosovo danas priznaje oko polovine članica Ujedinjenih Nacija, dok su zemlje poput Rusije, Kine, Indije i Brazila ostale solidarne sa Srbijom u pitanju suvereniteta Kosova.

„Povlačenje priznanja Kosova bio bi čin duboke pravde“

Za Srbiju, povlačenje priznanja Kosova od strane Sjedinjenih Država, kako je naglasio princ Filip, bilo bi čin duboke pravde. Prema njegovim rečima, takav potez bi značio ispravku grešaka iz prošlosti i suprotstavljanje kritikama koje optužuju Vašington za licemerje i dvostruke standarde u međunarodnim odnosima.

„Za Srbiju bi povlačenje priznanja Kosova od strane Sjedinjenih Država pod vlašću Donalda Trampa bio čin duboke pravde i znak posvećenosti ispravljanju grešaka iz prošlosti. Ovaj potez bi se suprotstavio kritikama koje percipiraju licemerje i dvostruke standarde Vašingtona u međunarodnim odnosima. Rusija je, posebno, dugo pominjala kosovski presedan da bi opravdala svoje akcije na Krimu i u drugim regionima“.

„Kosovo je postavilo opasan presedan“

Princ Filip je istakao i važnost međunarodne doslednosti, podsećajući na reakciju Sjedinjenih Država na aneksiju Krima od strane Rusije 2014. godine. Dok je Rusija tvrdila da je priznanje Kosova postavilo opasan presedan u međunarodnim odnosima, američka administracija je osudila ruske postupke, navodeći da su bili u suprotnosti s međunarodnim pravom.

„To je izvan dvostrukih standarda. To je neka vrsta zbunjujućeg, primitivnog i očiglednog cinizma“, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin, aludirajući na licemerje Zapada kada je u pitanju teritorijalni integritet i nacionalni suverenitet.

Sada, sa vođstvom Donalda Trampa, prilika za nepriznavanje Kosova mogla bi da posluži kao snažna izjava protiv prošlih „spoljnopolitičkih pogrešaka“.

„Takva odluka bi odjeknula ne samo kod građana Srbije, već i kod američkih građana umornih od intervencija koje su posejale nestabilnost i negodovanje u inostranstvu“.

Problemi na Kosovu: Korupcija i napadi na novinare

U kontekstu trenutne situacije na Kosovu, Karađorđević je pozvao Trampa da uzme u obzir realnost na terenu, gde, kako tvrdi, i dalje postoje ozbiljni problemi sa korupcijom, nasiljem prema novinarima i napadima na etničke manjine. On je naglasio da bi povlačenje priznanja Kosova bila snažna poruka da Sjedinjene Države ne podržavaju režime koji krše ljudska prava i osnovne demokratske principe.

„Povlačenjem priznanja, Amerika bi pokazala posvećenost pravičnosti“

„Povlačenjem priznanja Donald Tramp može poslati jasnu poruku da Sjedinjene Države ne podržavaju režime koji ne podržavaju osnovna ljudska prava i demokratske principe“, dodao je princ Filip u svojim objavama na mreži Iks.

U pitanju bi bilo ne samo ispravljanje „istorijske greške“, već bi to, kako to tvrdi princ Filip, povećalo ugled SAD na globalnom planu.

„Nepriznavanje Kosova od strane SAD ne samo da bi se pozabavilo istorijskom greškom, već bi i povećalo kredibilitet Amerike na globalnoj sceni. Ova odluka bi redefinisala američku spoljnu politiku i pomogla vraćanju poverenja u međunarodni poredak, odražavajući vrednosti pravde, integriteta i poštovanja suvereniteta“.

„Srbija, nacija koja je dugo trpela posledice međunarodnog manevrisanja, poziva Sjedinjene Države, pod administracijom Donalda Trampa, da stanu na stranu istine i pravičnosti, čineći ovaj hrabri korak ka pravednijem i stabilnijem svetu“, navodi se u niz objava Filipa Karađorđevića na engleskom jeziku.
Vremeplov: Trampova podrška Kosovu kao nezavisnom

Ipak, tokom svog prethodnog predsedničkog mandata, Donald Tramp je jasno potvrđivao da se kurs američke spoljne politike prema Kosovu koje SAD priznaju kao nezavisnu državu, neće menjati. To se moglo videti od čestitki koje je kurtoazno slao kosovskim vlastima, do Vašingtonskog sporazuma, a jedan od plodova istog i to realizovana je priznanje Kosova od strane Izraela.