Predsednica kosovske skupštine Aljbuljena Hadžiju, kao i bivši poslanici Donika Kadaj-Bujupi, Palj Ljekaj i Besa Baftiju oslobođeni su optužbi u slučaju bacanja suzavca u kosovskoj skupštini, nakon gotovo deset godina sudskog postupka.
Kako su u subotu, 21. marta, na konferenciji za medije saopštili njihovi advokati, Osnovni sud u Priština doneo je oslobađajuću presudu po svim tačkama optužnice.
Advokat Palja Ljekaja, Musa Damati, ocenio je da je reč o „trijumfu pravde“ i istakao da tokom višegodišnjeg procesa tužilaštvo nije uspelo da dokaže krivicu optuženih.
„Ovo je konačna pobeda pravde i izuzetan uspeh odbrane nakon dugogodišnjeg sudskog postupka“, rekao je Damati, prenose mediji na albanskom.
Slično je naveo i advokat Hadžiju, Burim Haljilji, koji je istakao da ni u ponovljenom postupku nije dokazano postojanje krivičnog dela, uprkos višegodišnjem vođenju procesa.
Prema njegovim rečima, slučaj je dodatno produžen i zbog žalbenih postupaka, ali i proteka vremena, što je na kraju rezultiralo oslobađanjem optuženih po svim tačkama.
Haljilji je vest o oslobađajućoj presudi za Hadžiju saopštio još pre nedelju dana, kazavši tada i da odluka predstavlja važan korak za Hadžiju, imajući u vidu njenu političku funkciju i ulogu koju ima kao predstavnica građana u kosovskom parlamentu.
Sudski postupak protiv Hadžiju traje godinama. Osnovni sud u Prištini je 18. maja 2021. godine, zbog nedostatka dokaza, oslobodio optužbi Hadžiju, kao i tadašnje poslanike Palja Ljekaja, Doniku Kadaj-Bujupi i Besu Baftiju. Tužilaštvo je uložilo žalbu, nakon čega je 6. oktobra 2022. zatraženo ponovno suđenje.
Apelacioni sud je 14. oktobra 2022. prihvatio žalbu tužilaštva i predmet vratio na ponovno razmatranje, što je dovelo do novog postupka koji je sada okončan odbijanjem optužnice.
Ranija oslobađajuća presuda za Gljauka Konjufcu
Pre Hadžiju, oslobađajuću presudu u sličnom postupku dobio je i predsednik kosovskog parlamenta Gljauk Konjufca.
Osnovni sud u Prištini ga je 2024. godine oslobodio optužbi da je bacio suzavac u skupštinskoj sali.
Prema optužnici koju je Osnovno tužilaštvo u Prištini podiglo 2017. godine, Konjufca je optužen da je 10. avgusta 2016, kao poslanik, tokom sednice parlamenta bacio suzavac u salu.
Tužilaštvo ga je teretilo za krivična dela „upotreba opasnog oružja ili oruđa“ i „ometanje službenog lica u vršenju službene dužnosti“.
Sud je zaključio da nije dokazano da je Konjufca počinio krivično delo upotrebe opasnog oružja, dok je druga optužba odbijena jer je u međuvremenu nastupila zastarelost.
Presuda za Dželjalja Svečlju i poslanike od 2018. godine
Sudski postupak u vezi sa incidentom 21. marta 2018. godine, kada je tokom sednice parlamenta aktiviran suzavac, još nije okončan. Izricanje presude za ministra unutrašnjih poslova Kosova Dželjalja Svečlju očekuje se u aprilu.
U ovom predmetu optuženi su i poslanici Drita Miljaku, Saljih Ziba i Fitore Pacoli, koji su se izjasnili da nisu krivi. Oni se terete za neovlašćeno držanje oružja i ometanje službenog lica u vršenju dužnosti, dok je optužba za sprečavanje službenog lica zastarela.
Odlaganja ročišta tokom višegodišnjih postupaka
Sudski procesi povezani sa incidentima u kosovskom parlamentu trajali su godinama i često su bili odlagani. Tokom postupaka u više navrata se dešavalo da pojedini optuženi – među kojima su bili aktivisti i visoki funkcioneri pokreta Samoopredeljenje, uključujući i današnje ministre – ne prisustvuju ročištima zbog službenih obaveza ili drugih razloga.
Zbog toga su pojedina ročišta odlagana, jer je sud u takvim slučajevima morao da pomeri nastavak suđenja. Takva situacija dovela je do višegodišnjeg trajanja pojedinih postupaka, a u nekim slučajevima deo optužbi je u međuvremenu zastareo.
Incidenti sa suzavcem u Kosovskoj skupštini
Incidenti sa suzavcem u kosovskom parlamentu obeležili su političku krizu na Kosovu tokom 2015. i 2016. godine. U pitanju su bili višemesečni protesti tada opozicionog Samoopredeljeja protiv sporazuma o demarkaciji granice sa Crnom Gorom i formiranja Zajednice opština sa srpskom većinom.
Poslanici opozicionog pokreta Samoopredeljenje više puta su tokom sednica aktivirali patrone suzavca, čime je rad parlamenta bio prekidan. Zbog tih događaja ranije su vođeni postupci protiv više poslanika, među kojima su bili: Aljbin Kurti, Aljbuljena Hadžiju, Faton Topali, Donika Kadaj-Bujupi
U jednom od tih postupaka sud je 2018. godine doneo presudu kojom su optuženi proglašeni krivim za ometanje rada institucija, uz izricanje uslovnih kazni zatvora.
Aljbin Kurti, lider pokreta Samoopredeljenje i aktuelni kosovski premijer, a tadašnji poslanik, bio je jedan od učesnika. Za njega je Osnovni sud u Prištini 2018. godine doneo prvostepenu presudu, proglašavajući ga krivim za ometanje rada institucija, zajedno sa poslanicima Aljbuljenom Hadžiju, Fatonom Topalijem i Donikom Kadaj-Bujupi. Sud je izrekao uslovnu kaznu zatvora, koja ne bi bila izvršena ukoliko Kurti ne bi ponovio delo u roku od dve godine.
Raniji slučaj: Napad na zgradu parlamenta 2016.
Aktivisti pokreta Samoopredeljenje bili su optuženi i za ozbiljniji incident iz 2016. godine, kada je 4. avgusta na zgradu Kosovske skupštine ispaljena raketna granata iz ručnog bacača.
Nakon istrage uhapšeno je više aktivista: Fraše Krasnići, Atdhe Arifi, Egzon Haljiti, Adeja Batuša, Astrit Dehari.
Jedan od osumnjičenih, Astrit Dehari, pronađen je mrtav u pritvorskom centru u Prizrenu u novembru 2016. godine, što je izazvalo snažne političke reakcije i kontroverze. Svake godine Samoopredeljenje obeležava godišnjicu njegove smrti nazivajući slučaj njegove smrti zločinom.
Osnovni sud u Prištini je 2017. godine prvobitno izrekao kazne zatvora u ukupnom trajanju od 21 godine i šest meseci, ali je Apelacioni sud kasnije ukinuo presudu i naložio ponovno suđenje.
U ponovljenom postupku sud je krajem 2022. godine doneo oslobađajuću presudu za sve optužene, zaključivši da tužilaštvo nije dokazalo njihovu krivicu van razumne sumnje.


