OCD: Nasumično pritvaranje maloletnika i etnička pristrasnost policije

Grupa nevladinih organizacija sa severa Kosova saopštava da je Kosovska policija tokom sinoćnjeg privođenje maloletnih srpskih mladića u Severnoj Mitrovici postupila nehumano i bez povoda.

“Sinoćnje nasumično privođenje troje maloletnih lica srpske nacionalnosti od strane Kosovske policije, bez opravdanog povoda, bez obaveštavanja roditelja i uz upotrebu prekomerne sile, pokazuje očiglednu neprofesionalnost i, što je još više zabrinjavajuće, snažnu etničku pristrasnost Kosovske policije. U okviru istog slučaja, prema navodima jednog od uhapšenih maloletnih lica bošnjačke nacionalnosti, zabeleženo je i nehumano postupanje policijskih službenika u policijskoj jedinici”.

Osvrnuvši se na svedočenja maloletnog mladića koji je, kako je rekao, doživeo policijsku torturu, organizacije CASA, Atkiv, NSI, InTER, ACDC, ističu da se radi o obrascu policijske torture. U tom smislu podsećaju na privođenje Miloša Subotića oktobra meseca prošle godine koji je nakon privođenja povređen u policijskoj stanici.

To, kako ističu ove organizacije, jasno ukazuje da reakcija nadležnih organa i međunarodnih institucija koje sarađuju i finansijski i materijalno pomažu Kosovsku policiju, nije bila adekvatna.

“Prema članu 38. Zakona o zaštiti deteta (06/L-084), zabranjeno je svako telesno kažnjavanje i disciplinske mere koje oštećuju ljudsko dostojanstvo deteta, uključujući fizičko i mentalno nasilje i ponižavajući tretman od strane bilo koje osobe, uključujući organe reda. Dete ne sme biti predmet mučenja, nečovečnog ili ponižavajućeg tretmana, telesnog kažnjavanja ili bilo kakvog nedostojanstvenog ophođenja. Takođe, prema članu 4. Zakona o pravdi za maloletnike (ZAKONIK Br. 06/L-006), lišavanje slobode maloletnika treba da bude poslednje sredstvo i ograničeno na najkraći mogući rok. Maloletnici moraju biti tretirani humano, uz poštovanje njihovog dostojanstva i prava na pravnu pomoć”, podsećaju ove organizacije na postojeće kosovske zakone.

Istovremeno, poručuju organizacije civilnog društva na severu, da su svesne da će Kosovska policija, pristrasnim tumačenjem zakona, tvrditi da je delovala u skladu sa protokolima ili tvrditi da je u pitanju greška.

Takođe, dodaju, “da će se EULEX pozivati na svoj limitirani mandat”.

“Takvi obrasci odricanja od odgovornosti samo dodatno naglašavaju potrebu da se ubrzaju diplomatski napori koji bi obezbedili institucionalne garancije za zaštitu srpske i nevećinskih zajednica i sprovođenje dogovorenih međunarodnih obaveza. Sinoćni događaji dodatno osvetljavaju zabrinjavajuću bezbednosnu situaciju u kojoj se nalazi srpska i druge nevećinske zajednica na severu Kosova, jer potvrđuje da najveću pretnju po sigurnost predstavlja upravo institucija koja bi trebalo da je garantuje – Kosovska policija. To znači da prema obrascu delovanja kojem smo sinoć svedočili, svaki stanovnik severa Kosova, bez obzira na godine, pol ili postojanje bilo kakve krivice, izložen je riziku od policijskog nasilja”.

NVO CASA, Aktiv, NSI, InTER i ACDC pozivaju EULEX da pojača monitoring Kosovske policije na severu Kosova, posebno u kontekstu, kako ističu, etnički pristrasnog postupanja.

Izvor :
kim