Nacionalna kancelarija za reviziju predstavila je rezultate tri revizije koje su kako je rečeno otkrile značajne probleme u različitim sektorima.
Revizije učinka se odnose na sledeće obasti: „Procena postupaka direktne prodaje imovine pod upravom Kosovske agencije za privatizaciju“ za period 2019-2021, i dve revizije usklađenosti – „Ustupanje korišćenja opštinske imovine i njihovo praćenje u opštini Uroševac“ i „Nabavka i upravljanje ugovorima u Ministarstvu zdravlja za 2023. godinu“.
Generalna revizorka Vljora Spanca rekla je na konferenciji za novinare da je revizija otkrila da Kosovska agencija za privatizaciju (KAP) nije bila efikasna u postupku direktne prodaje imovine jer obrada zahteva za kupovinu nije obavljena u optimalnom roku.
“Postojala je i slabost u procesu kategorizacije imovine klasifikovane za direktnu prodaju, evidentno je da parcelacija zemljišta za prodaju nije urađena kako treba i poslednjih godina jedina kategorija za koju su razmatrani zahtevi za kupovinu bila su domaćinstva (fizička lica). Revizijom je utvrđeno da od 118 revidiranih direktnih prodaja, u 90 od njih je bilo izgradnje bez dozvole relevantnih društvenih preduzeća ili Agencije za privatizaciju Kosova“, rekla je Spanca.
Spanca je iznela i rezultate dve revizije usklađenosti. Prva revizija je obuhvatila „Kompletiranje opštinske imovine i njihovo praćenje u opštini Uroševac.
“Otkriveno je da je opština potpisala ugovore o korišćenju imovine bez saglasnosti Skupštine opštine i dodelila ugovore korisnicima koji nisu ispunili kriterijume iz javnog poziva za licitaciju. Konkretno, za Centar za obuku u Gremeu i Inovacioni centar, opština je dodelila ugovore korisnicima koji nisu dostavili tražene potvrde o broju zaposlenih, nisu platili zakupninu unapred niti priložili potrebnu polisu osiguranja”.
Revizija u Ministarstvu zdravlja identifikovala je nedostatke u fazi planiranja nabavki i upravljanja ugovorima. Procesi nabavke za kapitalne projekte 2023. godine su kasnili, a značajan broj planiranih nabavki nije ugovoren. Tri tendera su otkazana zbog nepravilnosti u fazi potpisivanja ugovora. Takođe, u pet slučajeva, tenderi nisu tražili dokaze o krivičnim osudama za direktore kompanija, što nije u skladu sa zakonom.
„Procesi nabavke su uglavnom bili fokusirani na kategoriju roba i usluga, kao i na kapitalne investicije. Budžet Ministarstva zdravlja za 2023. za ove dve kategorije iznosio je oko 61 milion evra, dok je potrošeno više od 27 miliona evra ili 44 odsto. Rezultati revizije su identifikovali nedostatke od faze planiranja nabavke do njihovog praćenja. Između ostalog, Ministarstvo zdravlja nije ugovorilo značajan broj planiranih nabavki. Procesi nabavki za kapitalne projekte 2023. godine počeli su uglavnom sa zakašnjenjem jer odgovarajuće pripreme od strane Ministarstva nisu bile završene na vreme”, rekla je Spanca.
Na današnjoj konfenreciji je rečeno da Nacionaolna kancelarija za reviziju do 31. avgusta planira sprovođenje i objavljivanje sledećih revizorskih izveštaja: parkinzi u Prištini, imovina Poljoprivrednog instituta i lista čekanja pacijenata.
Period revizije biće završen slanjem godišnjeg izveštaja revizije nacionalnog budžeta za 2023. godinu Skupštini Kosova, kao i identifikacijom predmeta sa potencijalnim elementima prevare koji će biti dostavljen tužilaštvu.