Mitropolit Joanikije na Gazimestanu: Ni jedan Srbin, niti hrišćanin neće reći da je Kosovo izgubljeno; To još uvek nisam čuo ni u crkvi

Parastos povodom 635. godišnjice Kosovske bitke na Gazimestanu su danas služili episkop raško-prizrenski Teodosije, mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije, episkop hercegovački Dimitrije, budimljansko-nikšićki Metodije, kao i vikarni episkop Ilarion. Obeležavanju Vidovdana na Gazimestanu prisustuvovali su vernici širom Kosova, centralne Srbije, Crne Gore i drugih zemalja regiona.

Ovogošnjem parastosu na Gazimestanu prisustovali su i predstavnici Kancelarije za Kosovo i Metohiju, gradonačelnica Gračanice Ljiljana Šuabrić, predsednici privremenih organa Kosovo Polje,  Priština i Vučitrn – Aleksandar Trajković, Novak Živić i Milan Kostić, koji je i poslanik u Skupštini Kosova.

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije istakao je u svom govoru na Gazimestanu da Kosovo predstavlja „srpski Jerusalim“ koji ima „silu vaskrsenja“.

„Kosovo i Metohija, iako je bilo raspeto, ima snagu vaskrsenja. To je naša sveta zemlja, naš Jerusalim“, naglasio je Joanikije.

Mitropolit crnogorsko-primorski je istakao da “iako neki ljudi govore da je Kosovo izgubljeno, pravi hrišćanin ili Srbin to nikada neće reći”.

Dodao je da oni koji tako govore “nisu svesni duhovne i istorijske vrednosti Kosova, jer su vezani samo za materijalno i zaboravili su carstvo nebesko i zavet Svetog kneza Lazara”.

“Ja još nisam čuo ni jednog Hrišćanina kao što to neki drugi govore da je izgubljeno Kosovo i Metohija. To ni jedan Hrišćanin, ni jedan pravi Srbin neće nikada reći. Ali pojedini govore“, rekao je Joanikije, naglasivši da i u crkvi još nije čuo takvu reč.

Iako se često spominju različiti sporazumi, dodaje Joanikije, najvažniji sporazum je onaj koji je postignut 1389. godine,

“I kada kažu imamo ovaj sporazum, imamo onaj sporazum. Koliko ih je već bilo, ali najglavniji sporazum i tapija koja je ispisana krvlju postignut je 1389. godine i potpisao ga je Sveti knez Lazar, Miloš Obilić, starina Jug Bogdan, devet braće Jugovića, Toplica Milan, Ivan Kosančić i ostali srpski vitezovi. A za njima su tu tapiju potpisivali i dopisivali svi junaci koji su ginuli za veru i slobodu i za naše svetinje do dana današnjeg”, rekao je, te poručio:

“Potrebna nam je mudrost i pamet, ali sam oduševljen mladim generacijama koje Bog pokreće, prosvetljava i okuplja u naše svetinje“, zaključio je on.

Nakon parastosa okupljeni su otpevali nekoliko pesama.    

Skup na Gazimestanu obezbeđivao je veliki broj pripadnika Kosovske policije, zajedno Specijalnim jedinicima. Na ulazu u istorijski kompleks pripadnici Kosovske policije posetiocima su pretresali torbe, a onima koji su imali majice sa srpskim nacionalnim obeležjima traženo je da ih skinu. 

Pošto je završen parastos i kada je veći deo okupljenih napuštao prostor Gazimestana pripadnici kosovske policije priveli su N.M. iz Babinog Mosta.

Policija je najpre s njim obavila razgovor na ulazu u kompleks, nakon čega je odveden na saslušanje u policijsku stanicu regiona Sever.

Izvor :
Medija centar Caglavica