Međunarodni dan nestalih obeležen u Prištini i Gračanici

Međunarodni dan nestalih obeležen je danas u Prištini i u Gračanici. U Prištini su u dvorištu Skupštine Kosova na spomen-obeležje posvećeno nestalima cveće i vence položili članovi porodica kidnapovanih i nestalih lica, premijer Kosova Aljbin Kurti, ministarka spoljnih poslova i dijaspore Donika Gervala Švarc, potpredsednica Skupštine Kosova  Saranda Bogujevci, kao i ambasadori Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije i Francuske.

Premijer Kosova Aljbin Kurti izjavio je da srpska strana od kraja rata nije pokazala volju da dozvoli iskopavanja na lokacijama za koje se sumnja da kriju masovne grobnice. Kurti je apelovao na međunarodnu zajednicu da izvrši pritisak na Srbiju kako bi se otvorile arhive, jer, kako je rekao, „tamo je istina“. On je istakao da Vladina komisija za nestale osobe na Kosovu intenzivno radi na rasvetljavanju sudbine nestalih, ali da bi proces bio lakši ako bi srpske institucije pokazale istu posvećenost.

„Ogromna većina, ili preko 94 odsto onih koji su ekshumirani i vraćeni kao posmrtni ostaci na Kosovo, ekshumirani su tokom poslednjih meseci 2000. i 2001. godine, odnosno nakon svrgavanja Miloševićevog režima u Srbiji, i to na masovnim grobljima u Batajnici i Perućcu. Sa ovih masovnih grobnica ekshumirano je ukupno 900 Albanaca, žena, dece i staraca. Tada nije bilo daljih iskopavanja, dok je u periodu od 2010. do 2021. godine sa dve masovne grobnice ekshumirano još 61 Albanac. Dakle, ogromna većina ekshumacija izvršena je u prvim mesecima nakon pada Miloševića. Nakon toga, nije bilo volje za daljim iskopavanjima u Srbiji, dok je na Kosovu u proteklih 25 godina sprovedeno 2800 iskopavanja“ rekao je Kurti.

U centru Gračanice takođe je održan skup povodom Međunarodnog dana nestalih i kidnapovanih lica, kome je priusustvovalo nekoliko desetina ljudi.

“Poručujemo međunarodnoj zajednici i svim nadležnim institucijama da otvore svoje arhive, iskoriste sve informacije, provere potencijalna grobna mesta i da pitanje kidanpovanih i nestalih bude prioritetno u pregovorima Beograda i Prištine sa nadom da se ovo nigde i nikome više ne desi. Ovaj težak skup završavam rečima da – neizvestnost ubija”, rekla je Silvana Marinković, koordinatorka Udruženja nestalih i kidnapovanih lica u Gračanici.

Obeležavanju su prisustvovali i predstavnici Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, kao i Crvenog krsta Kosova i Metohije.

“Svake godine na ovaj dan okupljamo se sa željom da, pomićući nestale, iskažemo svoju solidarnost sa njihovim porodicama u tragovanju za konačnom sudbinom njihovih bližnjih. Međunarodni dan nestalih ima za cilj da podigne svest o sudbinski prisilno nestalim osobama. Ovo je prilika da se javnost podseti na patnju i bol članova porodica nestalih, ali i na važnost rasvetljavanja slučajeva nestalih osoba, kao i da se senzibilizuje i pošti javnost kako je svaka informacija o nestaloj osobi dragocena za njen pronalazak. Ujedno, ovo je i poziv porodicama da izvrše svoju obavezu – otvore zahtev za traženje i daju krv za DNK, bez čega nema uspešne portage”, rekao je Darko Gvozdenović iz Crvenog krsta Kosova i Metohije.

Ispred Komisije za nestala lica Vlade Republike Srbije u Gračanici se obratila Vesna Bošković.

“Mnoge nove generacije ne pamte stradanja u ratnom vihoru, ali im je ostalo teško breme nasleđa gubitka najmilijih. Radi njih, a i zbog generacija koje su tek stasale, prošlost moramo ostaviti tamo gde joj je i mesto, kako se nikada više ni pod kojim okolnostima ne bi ponovila. Ličnim primerom moramo pokazati da izgradnja suživota sa dojučerašnjim ratnim neprijateljima u regionu nije samo mit. Sukobi se dešavaju, ali dešavaju se i pomirenja. Za praštanje je neophodno da se odnosi rasterete političkog uticaja i da se reše otvorena pitanja zajedničkim naporima. Mir ne znači da ćemo time izneveriti naše žrtve, da ćemo zaboraviti i zanemariti ono što je učinjeno i što se ne može poništiti. Mir znači da za greške treba da odgovaraju samo pojedinci, kao i da čitava nacija ne snosi odgovornost za zločine koje su počinili pojedinci”, rekla je Vesna Bošković.

Na Kosovu se još uvek traga za 1.620 osoba koje su nestale i kidnapovane tokom i nakon sukoba na Kosovu.

Izvor :
Medija centar Caglavica