Danas je u Srednjoškolskom centru u Lapljem Selu ootvorena izložba pod nazivom „U slavu Vidovdana“, koju je osmislio i realizovao Marko Marković, direktor Arhiva Kosova i Metohije.
Na izložbi su posetioci mogli da vide fotografije sa obeležavanja 550. godišnjice Kosovskog boja na Gazimestanu 1939. godine, kao i novinske članke iz različitih gradova bivše Jugoslavije koji su izveštavali o proslavama Vidovdana od 1912. do 1939. godine.
Takođe su bili izloženi jedinstveni eksponati sa motivima Vidovdana, među kojima su vidovdanske medalje, dokumenta i pozivnice za proslave Vidovdana iz 1889. godine iz kolekcije Aleksandra Čolića.
Marko Marković, autor izložbe, objasnio je da je njen cilj bio ne samo stvaranje estetskog ambijenta u srednjoškolskom centru, već pre svega edukacija dece o ovom važnom datumu iz nacionalne istorije.
“Postavka se sastoji iz novinskih članaka Politioke, Pravde i Vremena koji su izveštavali o proslavi Vidovdana između dva rata, kako na Kosovu i Metohiji, tako i širom granica tadašnje Jugoslovnske Kraljevine. Vidimo da su ovaj praznik pored pravoslavaca, proslavljali i katolici, kao i pripadnici muslimanske veroispovesti. O ozbiljnosti državne strategije kazuje i podatak da se ovaj datum sa posebnom pažnjom proslavljao i u školama”, naveo je on.
Marko Marković je takođe naglasio da su posetioci izložbe imali priliku da pogledaju fotografije sa prvih Vidovdanskih proslava, održanih odmah nakon oslobođenja u Prvom balkanskom ratu.
“Tu vidimo proslavu u Vučitrnu, Prištini, crkvi Samodreže. Vidimo originalne fotografije sa petsto pedesete godišnjice Kosovske bitke na Gazimestanu, kada se okupilo tim povodom preko 100.000 ljudi. Posebnu draž daju izbledele hartije i eksponati stariji od jednog veka, iz kolekcije maločas spomenutog kolekcionara, kao i medalje sa motivom Vidovdana i Kosova”.
Izložbu je otvorio doktor istorijskih nauka Srđan Mladenović.
“Svako u svom poslu, svako u svojoj porodici, svako na svakom pregnuću kojim se bavi, treba pred sobom da ima lik Svetoga Kneza Lazara i kosovskih vitezova i da ima non stop u glavi ideju da ta bitka za Kosovo i Metohiju i dalje traje, i trajaće bogami još dugo. Ne bitka zemaljska, ne bitka fizička. To je jedna visoka duhovna bitka u kojoj imajući takve uzore, a mogu da kažem, i takve zaštitnike na nebu u toliko osporavanoj nebeskoj Srbiji, mislim da imamo šanse da sve bude završeno kako treba, ako Bog da“, rekao je Mladenović.
Okupljenima pred otvaranje izložbe obratio se i dr Jovan Aleksić, docent na katedri za istoriju Filozofskog fakulteta Priština sa privremenim sedištem u Severnoj Mitrovici.
“Čini mi se da u našoj istoriji ne postoji datm koji nas na tako jedinstven način opisuje i koji nas na sličan način prati već poslednjih 635. godina. Kao da se u tom jednom danu, Vidovdan danu sabrala sva naša prošlost, sadašnjost i budućnost, kao da se kroz Vidivdan sve odmerava, kao da se na Vidivadn svi sabiramo, ma odakle dolazili, i kao da je u Vidovdan stalo sve vreme našeg postojanja”, rekao je Aleksić.
Direktorka Ekonomske škole Dragica Mitić naglasila je da ova “izložba nije samo retrospektiva prošlosti, već i prilika da se razmišlja o značaju Vidovdana u savremenom vremenu”.
“Ovaj dan je poseban, jer nas podseća na bogato nasleđe i tradicije naše zajednice, koja je kroz istoriju svoje najvažnije trenutke slavila na Vidovdan. Vidovdan nije samo datum u kalendaru, već simbol hrabrosti, otpora i zajedništva. Kroz ove fotografije i dokumenta imamo priliku da se podsetimo kako su naši preci čuvali svoj identite i vrednost u najtežim trenucima, kako su se okupljali da proslave svoju veru i kulturu”, rekla je Dragica Mitić.
Pokrovitelji izložbe su Ministarstvo kulture Republike Srbije, Kancelarija za Kosovo i Metohiju, Privremeni organ grada Priština i Opština Gračanica.