Kosovsko ministarstvo pravde otvoreno za izmene Zakonika kako bi se olakšalo suđenje Radoičiću i drugima

Izvor: Dukagjini (Tekst je izvorno preveden s albanskog)

Kosovsko ministarstvo pravde je izrazilo spremnost da odgovori na sve izazove koje imaju pravosudne institucije za suđenje optuženima u slučaju Banjska. Dok se još uvek ne zna da li će suđenje protiv 42 optuženih biti održano u odsustvu, stručnjaci u pravosudnom sistemu podeljeni su oko toga da li je opcija izmene Zakonika o krivičnom postupku pravo rešenje, piše Dukagjini.

Jedna od opcija o kojoj se razgovaralo da bi se olakšalo suđenje Milanu Radoičiću, kao i njegovoj grupi koja je u bekstvu, a optužena za napad na Banjsku, jeste izmena Zakonika o krivičnom postupku.

Ministarstvo pravde je izrazilo otvorenost za ovako nešto, u slučaju da nadležne institucije smatraju da im to olakšava rad.

Aljbuljena Hadžiju (Albulena Haxhiu), ministarka pravde je rekla:

„Veoma je važno izvršiti pritisak na Srbiju da preda zločince, odnosno glavnog teroristu Milana Radoičića, ali i sve ostale koji su učestvovali u terorističkom napadu na Banjsku, i kao rezultat toga imamo ubistvo policajca, s tim u vezi naši međunarodni partneri moraju da nastave da vrše pritisak na Srbiju. Ministarstvo pravde ne planira izmene Krivičnog zakonika ili Zakonika o krivičnom postupku, ali moram da naglasim da smo u potpunosti spremni da odgovorimo na svaki izazov koji institucije imaju za rešavanje ovog slučaja… Spremni smo da doprinesemo svime u ovom pravcu“.

I dok Osnovni sud u Prištini još nije saopštio svoju odluku – kako dalje postupiti u ovom slučaju, bivši predsednik Apelacionog suda Hasan Šalja (Shala), kaže da je Vrhovni sud morao da razjasni dileme Osnovnog suda.

Bivši predsednik Apelacionog suda izjavio je da je „Sud morao da da čvrsto mišljenje, u vezi sa ovim pitanjem, da li će suđenje biti održano u odsustvu ili ne u slučaju Banjska, jer je nejasna odredba krivičnog zakonika u kojoj se kaže da su predmeti za koje se može suditi, kao što su genocid, ratni zločini i zločini protiv čovečnosti, kao i druga krivična dela za koja je propisana kazna doživotnog zatvora. Smatram da je krivično delo terorizam ušlo u krivična dela protiv čovečnosti. Ako bi imali jednu takvu odluku da nemamo mogućnost da sudimo u odsustvu, ja smatram da MP na hitan način treba da promeni ovaj stav.“

A prema rečima direktora Kosovskog instituta za pravosuđe, takve promene ne bi trebalo ni u kom obliku inicirati, za slučaj da se van Kosova ovo pogrešno shvati.

Ehat Miftaraj – direktor KID-a je izjavio da „ni u jednoj normalnoj državi, ni u jednoj državi u kojoj se primenjuju principi pravne sigurnosti, Zakonik o krivičnom postupku se ne menja, da se prilagodi greškama tužilaštva, ili da se prilagodi slučaju posebno, odnosno to se ne dešava u demokratskom svetu. S druge strane, u vreme kada je kodeks pravljen, uzete su i preporuke Venecijanske komisije, kao i stav, princip da je suđenje u odsustvu izuzetak a ne pravilo“.

Specijalno tužilaštvo Kosova podiglo je u septembru optužnicu protiv 45 osoba za napad 24. septembra prošle godine, koji se dogodio u Banjskoj u Zvečanu, gde je ubijen policajac.

Suđenje je počelo protiv trojice optuženih koji se nalaze u pritvoru, dok je za 42 drugih, među kojima je i Milan Radoičić, zatražen nastavak suđenja u odsustvu.

Izvor :
Dukagjini, Kossev