Protest zbog najave otvaranja rudnika litijuma u dolini Jadra od strane rudarske kompanije „Rio Tinto“ počeo je nešto posle 19 sati na Terazijama u Beogradu, u organizaciji ekoloških udruženja iz Srbije.
Ta udruženja protest organizuju na dan isteka roka od 40 dana, koja su postavila Vladi Srbije za usvajanje Zakona o trajnoj zabrani geoloških istraživanja i eksploatacije litijuma i bora u Srbiji.
Jadar nije na prodaju
Protest je otvorila moderatorka, glumica Jelena Stupljanin, a organizatori su najavili da će na protestu govoriti predsednik udruženja „Ne damo Jadar“ Zlatko Kokanović, Ljiljana Bralović iz Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS), naučna savetnica beogradskog Instituta za hemiju Dragana Đorđević i glumica Svetlana Bojković.
„Koliko svi ovde, svaki dan naporno radite da prehranite decu, porodicu i za sve to plaćate porez državi, svi mi smo platili državi i baš zato Jadar je naš“, poručila je Stupljanin obraćajući se na skupu na Terazijama.
Svi mi, kako je kazala, živimo u Jadru i od Jadra i zato složno i jasno treba da se izborimo za ono u što verujemo.
„Jadar nije na prodaju, nećeš kopati“, naglasila je Jelena Stupljanin.
Bojković: Izgleda da smo žrtvovani kao buduća prljava rudarska kolonija
Ovo je isključivo ekološki skup i nema nikakve političke ambicije iako nam vlast unapred pripisuje da želimo da izvršimo državni udar, poručila je glumica Svetlana Ceca Bojković na današnjem protestu protiv iskopavanja litijuma.
„Rio Tinto je nastavio sa svojim bušotinama i istraživanjem tla u Gornjim Nedeljicama, sve ovo vreme do ponovnog aktiviranja projekta Jadar. Pre dve godine vlast je do dana današnjeg sklonila Narodnu inicijativu protiv kopanja litijuma, koju je potpisalo tada 38.000 građana Srbije. I kako danas da verujemo žestokoj kampanji koju vlast sprovodi za ponovno rudarenje litijuma, kada ta ista vlast ili ignoriše ili vređa ili optužuje sve one koji nisu saglasni“, poručila je Bojković.
Đorđević: Eksploatacija litijuma se obavlja u pustinjama
Profesorka Hemijskog fakulteta Dragana Đorđević podsetila je građane da je naša rudna renta najniža, da je radna snaga jeftina, mala briga o životnoj sredini, te da je to razlog zašto kompanije hoće da otvaraju rudnike kod nas – jer će im profit biti visok.
“Nauka je već rekla da je najpogubniji način eksploatacije litijuma iz rudnika, jer se danas litijum eksploatiše na više načina. Najviše ga ima u Južnoj Americi, ima ga mnogo Australija, ima ga Amerika, ali eksploatacija litijuma danas se obavlja u pustinjama i nenaseljenim predelima planete. Kod nas bi ovo bio prvi jedinstveni rudnik u naseljenom mestu, u plodnom mestu, vodnom mestu, živom mestu. Pokušavaju da nas zavaraju da je rudnik podzemni, da je dubok i da to nije problem za životnu sredinu. To nije tačno!”, naglasila je profesorka.
Aktivista “Ne damo Jadar” Zlatko Kokanović pozvao je građane da krenu ka Gazeli odakle će krenuti u dve kolone.
Današnji protest biće poslednji u nizu od 50 okupljanja građana započetih krajem juna u Srbiji.