Pre godinu dana na današnji dan ispred opštine Zvečan došlo je do sukoba između srpskih demonstranata i Kfora, u kojem je povređeno 90 pripadnika ove međunarodne misije i pedesetak Srba.
U jutarnjim satima 29. maja prošle godine ispred Opštine Zvečan okupili su se Srbi, izrevoltirani zbog upada albanskog gradonačelnika Iljira Pecija u zgradu ove lokalne samouprave uz pratnju specijalaca Kosovske policije.
Tokom čitavog dana situacija je bila napeta, a u pregovore sa okupljenim Srbima uključili su se i pripadnici Kfora i predstavnici Srpske liste. U više navrata okupljeni Srbi su izrazili negodovanje prema čelnicima Srpske liste koji ovoga puta nisu imali kontrolu nad okupljenim Srbima.
Do sukoba je došlo posle gotovo celodnevnih pregovora o oslobađanju kosovskih specijalaca zatvorenih u oklopnim vozilima. Oni su, podsetimo, tri dana ranije zauzeli zgradu opštine, u kojoj se do tada nalazio i Privremeni organ opštine Zvečan po srpskom sistemu, zajedno sa albanskim gradonačelnikom Iljirom Pecijem.
Srbi Pecija ne smatraju svojim gradonačelikom jer je na prošlogodišnjim aprilskim izborima osvojio minimalan broj glasova. Te izbore je inače, na poziv Srpske liste, srpsko stanovništvo bojkotovalo.
Podsetimo i to da su u danu kada su Peci i specijalci ušli u zgradu opštine, zaposleni u toj opštini i Privremenom organu bili u Beogradu na mitingu koji je organizovala Srpska napredna stranka.
Ipak, upad u opštinu i Privremeni organ Zvečana izazvalo je revolt lokalnog stanovništva. Na protestu su dominirali maskirani mladići. Specijalcima se skandiralo, nihova vozila su išarana sprejom, a većim delom dana se skandiralo i pevalo “Izađi mala”.
U kasnim popodnevnim časovima, nakon nesupelih pregovora Srba i čelnika Kfora, sa razglasa se čulo upozorenje da ukoliko se ne udalje okupljeni da će Kfor reagovati, što se i dogodilo. Srbi su posedali na asfalt ali to nije sprečilo vojnike NATO da krenu na njih. Došlo je do sukoba, bacanja šok bombi i suzavca sa strane Kfora, dok su demonstranti bacali kamenice, staklene flaše i drva. Čuli su se i pucnji.
U središtu događaja bile su i novinarske ekipe, koje su bile na meti demonstranata. Albanskim novinarima su oštećena vozila, kamere i druga oprema. Novinari koji izveštavaju na srpskom su tih dana takođe bili na meti verbalnih napada.
Tokom sukoba sa Kforom došlo je i do hapšenja Radoša Petrovića i Dušana Obrenovića koji su nekoliko meseci proveli u pritvoru. Nakon završenog sukoba uhapšeno je još nekoliko Srba protiv kojih se vode sudski procesi.
Evropska unija uvela je kaznene mere za Kosovo. Jedan od uslova da se ukinu te mere bio je organizovanje izbora za smenu albanskih gradonačelnika u četiri opštine sa srspkom većinom na severu Kosova. Krajem aprila ove godine organizovano je glasanje, ali su ga Srbi bojkotovali, pa su na vlasti i dalje isti gradonačelnici.