Na Međunarodni dan žena, civilno društvo sa Kosova i iz Srbije ujedinjeno je u pozivima za veće učešće žena u procesu normalizacije. Potpisnici su takođe izrazili zabrinutost zbog neuspeha da se rodno-specifična razmatranja uključe u različite sporazume o dijalogu, a posebno u Sporazum o putu normalizacije između Kosova i Srbije.
Povodom obeležavanja Međunarodnog dana žena, 8. marta, mi dole potpisani pozivamo da se više ženskih glasova uključi u proces normalizacije odnosa između Kosova i Srbije.
Rezolucija 1325 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN) posebno prepoznaje važnu ulogu koju žene imaju u promovisanju mira. Štaviše, Rezolucija 1325 takođe poziva na ravnopravno učešće žena u procesima izgradnje mira.
Globalna studija o Rezoluciji 1325 Saveta bezbednosti UN utvrdila je da je učešće žena dovelo do 20% veće mogućnosti da mirovni sporazum traje dve godine, i 35% veće mogućnosti da on traje petnaest godina.
Stoga, pozivamo na sadržajnije učešće žena u pregovorima koji se tiču odnosa između Beograda i Prištine. U više od jedne decenije razgovora u sklopu Dijaloga, vrlo malo žena je dobilo priliku da se uključi u proces.
Takođe smo zabrinuti zbog neuspeha da se rodno-specifična razmatranja uključe u različite sporazume o dijalogu i, posebno, u Sporazum o putu normalizacije između Kosova i Srbije. Postoji potreba za boljim uključivanjem rodne perspektive, kako bi se osiguralo da svaka odluka doneta u okviru procesa dijaloga, uzima u obzir specifične potrebe i zabrinutosti žena.
Žene i ženske grupe – bilo iz građanskog društva, poslovne zajednice, politike, akademske zajednice ili bilo koje druge sfere – donose posebne veštine i uvide, od koristi celokupnom procesu izgradnje mira. Takvi glasovi su takođe od vitalnog značaja za dugoročnu održivost svakog sporazuma postignutog između Srbije i Kosova.
Ako žene nastave da budu isključene iz procesa normalizacije, onda će to ići na štetu kako Srbije tako i Kosova, i samim tim na štetu izraženih ciljeva Evropske unije i njenih država članica.
Potpisnici
- AKTIV
- Belgrade Centre for Security Policy (BCSP)
- Center for Peace and Tolerance (CPT)
- Community Building Mitrovica (CBM)
- Centar for Democracy and Education – Valley
- European Fund for the Balkans
- European Movement in Serbia
- Human Rights Council – Bujanovac
- Dr. Jelena Lončar, Academic
- Lawyers’ Committee for Human Rights (YUCOM)
- Livrit Presevo
- Media Center Caglavica
- New Social initiative, Mitrovica (NSI)
- New Perspektiva
- NGO Be active 16
- Peer Educators Network (PEN)
- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë
- Radio Gorazdevac
- Radio Astra
- Radio Peja
- Rahim Salihi, Civil Society Activist, Bujanovac
- TV Prizreni
- Valon Arifi, Civil Society Activist
- Violeta Haxholli, Kosova Democratic Institute
- Voice of Roma, Ashkali and Egyptians
- Professor Vjollca Krasniqi, University of Prishtina
- Youth Initiative for Human Rights – Kosovo (YIHR KS)
- Youth Initiative for Human Rights – Serbia (YIHR Serbia)