Građani Severne Mitrovice godinama nisu pitani za odluke koje se tiču njihovog svakodnevnog života – od imena ulica i murala do komunalnih pitanja, poručili su na početku izborne kampanje za lokalne izbore na Kosovu iz Građanske inicijative „Sever za sve“. Napominju da je otuđenost prethodne vlasti dovela do nepoverenja među građanima i produbljivanja problema u lokalnoj zajednici, te da opštinska vlast mora biti otvorena, transparentna i u stalnom kontaktu sa stanovnicima.
Danas je zvanično počela predizborna kampanja za lokalne izbore na Kosovu, koji će se održati 12. oktobra. GI „Sever za sve“ jedna je od 12 srpskih stranaka i inicijativa koje učestvuju u trci. Ovo će biti prvi lokalni izbori na Kosovu od aprila 2023. godine, kada su Srbi bojkotovali glasanje na severu, nakon što su u novembru 2022. napustili kosovske institucije.
Na samom početku kampanje, Građanska inicijativa „Sever za sve“, čiji je kandidat za gradonačelnika Marko Jakšić, predstavila je svoj plan za Severnu Mitrovicu, istovremeno kritikujući prethodnu vlast zbog nedostatka stvarnog kontakta sa građanima i donošenja odluka „iza zatvorenih vrata“.
„Građani Severne Mitrovice godinama nisu pitani ni za šta. Sve odluke koje su se ticale njihovog svakodnevnog života – od imena ulica, prefarbavanja murala, izgradnje mostova, dodele opštinske imovine ili promene vrste zemljišta, pa čak i najobičnijih komunalnih stvari, poput parking-mesta – nametale su se uglavnom iza zatvorenih skupštinskih vrata, po direktivama iz Prištine preko kabineta gradonačelnika, bez razgovora sa ljudima koji ovde žive i čine većinu. Prethodna vlast postala je zatvoreni krug uskih interesa i političkih kombinacija jedne etnocentrične i nacionalističke partije, u kome za običnog stanovnika Severne Mitrovice nije bilo mesta“, poručili su iz GI „Sever za sve“.
Takva otuđenost, kako navode, donela je nepoverenje, strah i produbljivanje međuetničkog jaza.
„Odlučni smo da prekinemo taj začarani krug“, dodaju, uz ocenu da opštinska vlast mora biti otvorena, javna i u stalnom kontaktu sa građanima, a princip je jednostavan: Svaka odluka mora proći kroz ruke i glas građana.
GI „Sever za sve“ najavljuje da će sve odluke prethodne vlasti iz protekle tri godine biti temeljno preispitane i stavljene na javnu raspravu. U tom kontekstu zagovaraju transparentnu vlast i aktivan javni dijalog.
Predlažu tromesečne izveštaje gradonačelnika, nedeljni „sat otvorenih vrata“ i reviziju svih infrastrukturnih i razvojnih projekata realizovanih od 2014. godine.
„GI “ Sever za sve“ će se zalagati za formiranje anketnog odbora ili komisije koja će izvršiti reviziju svih infrastrukturnih, razvojnih i drugih opštinskih projekata koji su realizovani od 2014. godine do danas. Analiza sprovede privatizacije javne i društvene imovine na teritoriji opštine Severna Mitrovica, sa posebnim osvrtom na imovinu koja se nalazi u užem centru grada, će takođe biti zadatak komisije.
Potom su se, potanko, osvrnuli na lokalne probleme – od stanja infrastrukture i energetike, preko vodosnabdevanja i parkiranja, pa sve do nezaposlenosti i odlaska mladih.
Severna Mitrovica – grad budućnosti
Osvrćući se na stanje u gradu, u GI „Sever za sve“ ocenjuju da Severna Mitrovica danas deluje „kao da je zaostala u vremenu“, ukazujući na, kako navode, hitnu potrebu za modernizacijom i strateškim planiranjem.
Kao jedan od najvećih izazova navode visoke račune za električnu energiju, posebno tokom zimskih meseci, zbog starih i energetski neefikasnih zgrada. U svom programu planiraju izradu mape energetske efikasnosti objekata, zamenu stolarije i fasada, ugradnju toplotnih pumpi i solarnih panela, kao i zamenu individualnih ložišta.
Takođe tvrde da je neophodna saradnja sa ostalim opštinama na Severu Kosova oko preuzimanja nadležnosti nad fabrikom vode u Gazivodu, uz zamenu dotrajalih cevi i sanaciju gubitaka u vodosnabdevanju. Dugoročno, u ovoj inicijativi smatraju da je potrebna i rekonstrukcija kanalizacione mreže i izgradnja kolektora otpadnih voda.
Kada je reč o parkiranju, navode da bi se problem mogao rešiti uvođenjem besplatnih parking zona sa vremenskim limitom, reorganizacijom postojećih mesta i izgradnjom najmanje dve javne garaže. Taksi službe, kako dodaju, vide kao ključni deo javnog prevoza i osnovni izvor prihoda za mnoge stanovnike. U tom smislu planiraju olakšice za registraciju i rad taksi službi, dodatne lokacije za prijem putnika, kao i uvođenje linija ekoloških minibuseva ka Suvom Dolu i Sunčanoj dolini, „kako bi prevoz bio pristupačniji građanima“.
„Mesto stvaranja, a ne preživljavanja“
Potom su se osvrnuli na tržište rada, ističući problem manjka radnih mesta u gradu.
Severna Mitrovica, kažu iz GI „Sever za sve“, ima ljude, znanje i energiju, ali nedovoljno koristi taj potencijal za stvaranje novih radnih mesta.
„Plan je da stvorimo grad koji podstiče preduzetništvo, povezuje obrazovanje i privredu i otvara prostor za investicije. Uz jasan cilj da otvorimo vrata mladima, ženama i svima koji žele da ostanu i žive od svog rada u ovom gradu. To neće biti jednostavan zadatak, koji će se realizovati putem podsticaja za nova radna mesta kroz olakšice, subvencije i posebne programe podrške, u prvom redu za mlade, žene i socijalno osetljive grupe“, navode oni.
Plan, kako navode, predviđa javno-privatna partnerstva i saradnju sa lokalnim privrednicima radi otvaranja radnih mesta, uz digitalizaciju i umrežavanje ponude i tražnje poslova. Takođe, ističu da su predviđene obuke i prekvalifikacije za tražena zanimanja, kao i organizacija sajmova zapošljavanja i preduzetništva najmanje jednom godišnje.
Zapošljavanje, prema njihovim rečima, biće transparentno i nepristrasno, isključivo po jasnim kriterijumima i rezultatima, a ne po partijskim linijama, što, kako dodaju, „predstavlja problem prethodne vlasti“.
Istakli su i odlazak mladih iz Severne Mitrovice, koji smatraju suštinskim problemom grada. U tom kontekstu najavljuju otvaranje Centra za inovacije i preduzetništvo – besplatnog „kovorking“ prostora sa internetom, 3D štampačem i mini-grantovima za mlade preduzetnike. Centar bi bio povezan sa Univerzitetom i lokalnim privrednicima, pružao podršku školama i organizovao radionice za digitalne veštine, marketing i finansije.
“Cilj je da grad postane mesto stvaranja, a ne samo preživljavanja”.
Planom GI „Sever za sve“ predviđeno je uređenje i čišćenje korita reke Ibar, izgradnja nasipa i regulacija obale, kao i osnivanje prvog eko-parka „Severna oaza“ sa stazama, sportskim terenima, amfiteatrom i igralištima, koji bi postao zeleni simbol grada i prostor za rekreaciju.
Posebna pažnja posvećena je uređenju grada i podršci umetnosti: planiraju program ulepšavanja, oslikavanje fasada muralima uz podršku mladim umetnicima, kao i preuređenje pešačke zone sa modernom kaskadnom fontanom i mini-amfiteatrom za kulturne događaje.
GI „Sever za sve“ ističe i značaj sigurnosti i podrške deci kroz jednokratne pomoći za novorođenčad, finansijske podsticaje porodicama, obnovu i izgradnju igrališta, te podršku obrazovanju, kreativnosti i zdravlju najmlađih stanovnika.