EULEKS predstavio izveštaj o pravosuđu, Srpska demokratija protestovala zbog (ne)delovanja Misije

Misija Evropske unije za vladavinu prava na Kosovu (EULEKS) uočila je ključne probleme u kosovskom pravosudnom sistemu, među kojima se posebno ističu često korišćenje pritvora i rizik od zastarevanja predmeta. Ovi nalazi su rezultat dvogodišnjeg nadgledanja rada pravosudnih institucija na Kosovu. Uprkos tome, izveštaj beleži i određeni napredak, posebno u oblastima borbe protiv rodno zasnovanog nasilja i jačanja kapaciteta za rad na slučajevima ratnih zločina.

Uoči predstavljanja izveštaja, predstavnici Srpske demokratije protestovali su ispred zgrade gde se održavao skup. Uz transparente sa fotografijama koje prikazuju, po njihovim rečima, „nedolično i protivzakonito“ ponašanje Kosovske policije i uz glasno duvanje u pištaljke, oni su izrazili nezadovoljstvo radom kosovskih pravosudnih institucija i ukazali na, kako su naveli, nedostatke u delovanju EULEKS-a.

Šef EULEKS-a na Kosovu Đovani Pjetro Barbano izjavio je da izveštaj predstavlja „poziv na akciju“ i priliku za Kosovo da se približi članstvu u Evropsku uniju. Dodao je da je novina ovog izveštaja, u odnosu na prethodna tri, fokus na oceni sprovođenja ranijih preporuka, što omogućava uvid u postignuti napredak, ali i ukazuje na ključne probleme koji i dalje postoje u pravosudnom sistemu.

„Pored podnesaka i nalaza monitoringa u ovom Izveštaju, brojne su preporuke upućene institucijama u oblasti vladavine prava, kako bi se obezbedila bolja usklađenost pravnog okvira Kosova i međunarodnih standarda kada su u pitanju ljudska prava. Ovogodišnji Izveštaj nije samo rezime nalaza koji svedoče o stanju kosovskog pravosudnog sistema. Izveštaj se fokusira na evaluaciju sprovođenja naših prethodnih preporuka, naglašavajući oblasti u kojima je postignut napredak i skrećući pažnju na kritične praznine koje i dalje postoje“, naveo je Barbano.

Šef EULEKS-ove Jedinice za praćenje predmeta Hubert van Ek Koster predstavio je ključne nalaze i preporuke. On je posebno naglasio ozbiljan rizik od zastarevanja značajnih slučajeva.

“Da bismo pojasnili kontekst, smatramo ročište produktivnim kada se održi po planu i kada se postigne značajan napredak ka donošenju presude, dok je ročište neproduktivno kada se odlaže u poslednjem trenutku bez ikakvog napretka, čime se resursi koriste uzalud. U periodu od septembra 2022. do maja 2024. godine, od 821 praćenog sudskog ročišta, 230 ih je bilo neproduktivno, što iznosi 28% neproduktivnih ročišta. Za poređenje, u našem prethodnom izveštaju iz 2022. ovaj procenat je bio niži, 26%, dok je u izveštaju iz 2021. iznosio 30%, a kada je Misija započela aktivnosti praćenja sudova 2018. godine, taj procenat je iznosio čak 50%”, rekao je Ek Koster.

EULEKS u izveštaju ukazuje i na „učestalo i neopravdano određivanje pritvora koji se često produžava“.

“Pored prekomerne upotrebe pritvora, Misija je izrazila zabrinutost zbog prekomernog trajanja pritvora. U izveštaju iz 2021. godine navedeno je da je ukupno 10 osoba bilo u pritvoru duže od dve godine, pri čemu je broj osoba pritvorenih duže od dve godine povećan sa 7 na 12, pri čemu je veći broj osoba pritvorenih veoma dugo, ako ne i predugo”, naglasio je Hubert van Ek Koster.

Ek Koster je ukazao i na pitanje produktivnosti sudskih ročišta. A takođe, kako je naveo, izazov i dalje ostaje vođenja zapisnika na sudskim ročištima.

„Naša analiza iz 2021. godine pokazala je da se sudska ročišta nikada nisu snimala, a zapisnici su uglavnom vođeni doslovno“, rekao je on.

U izveštaju se navodi i određeni napredak koji je postignut u kažnjavanju ratnih zločina.

“Što se tiče ratnih zločina, primećen je napredak u pogledu institucionalnog postavljanja kapaciteta Kosovske policije, SPRK i suda za ove slučajeve. U 2018. godini, SPRK i Kosovska policija počeli su da rade na nekoliko ovih slučajeva, ali uglavnom u odsustvu optuženika. Međutim, zbog nedostatka međusobne pravne saradnje sa Srbijom, nekoliko ovih slučajeva do sada nije uspelo ispuniti standarde poštenog suđenja; ostaje da se vidi da li će ovi postupci omogućiti naknadu za žrtve”, naveo je Ek Koster.

Prema izveštaju EULEKS-a, napredak kosovskih institucija zabeležen je i kad je u pitanju borba protiv rodno zasnovanog nasilja.

“Ostvaren je napredak u rešavanju nasilja zasnovanog na rodnoj osnovi u sprovođenju zahteva u skladu sa Istanbulskom konvencijom. Na primer, sada je uspostavljen sveobuhvatan pravni okvir usvajanjem Nacionalne strategije, Protokola za postupanje u slučajevima seksualnog nasilja i Zakona o prevenciji i zaštiti od porodičnog nasilja. Sledeća faza je uvođenje potrebnih podzakonskih akata i standardnih operativnih procedura”, naveo je on.

Predsednik Srpske demokratije Aleksandar Arsenijević je tokom simbolične akcije uoči predstavljanja ovog izveštaja izrazio sumnju u objektivnost EULEKS-ovih izveštaja, navodeći da su oni, prema njegovom mišljenju, poslednjih godina usmereni ka „iskrivljavanju istine i da služe kao podrška pokretu Samoopredeljenje“.

On je istakao da su predstavnici Srpske demokratije došli u centar Prištine da prikažu dokaze sa društvenih mreža, postavljajući pitanje koliko je slučajeva nasilja nad Srbima, posebno na severu Kosova, rešeno od strane tužilaštva i sudova.

“Hoćemo da ih pitamo ko je od ovih policajaca ikada odgovarao i dokle je to stiglo. Smatramo da se njihovi izveštaji u poslednje vreme rukovode fabrikovanjem istine i služe kao koalicioni partner Samoopredeljenju. Došli smo danas da u centru Prištine pokažemo sav ovaj dokazni materijal i da upitamo koliko je slučajeva rešilo tužilaštvo i sud kada je u pitanju prebijanje naših sugrađana“, kazao je on.

Tvrdi i da postoje na desetine slučajeva koje su Srbi prijavili Policijskom inspektoratu Kosova (PIK).

“Danas je naš cilj da ih (EULEKS) malo nateramo da rade svoj posao, (ispune) svoj mandat. Nemoguće je da za sve ove godine unazad nisu videli na mrežama sve ove stvari. Onda njihova misija nema smisla apsolutno”, poručio je.

Šef EULEKS-a o incidentu između radnika ove misije i Kosovske policije:  Misija poštuje princip ne mešanja

Na konferenciji gde je EULEKS predstavio najnoviji izveštaj o stanju pravosuđa na Kosovu, novinarka Medija centra postavila je pitanje šefu EULEKS-a Đovaniju Pjetru Barbanu u vezi sa incidentom koji se dogodio 31. oktobra ovde godine između radnika EULEKS-a i pripadnika Kosovske policije na parkingu EULEKS-a u Prištini. Novinarka je zatražila više detalja o ovom događaju i pitala da li je tačno da je radnik EULEKS-a bio pretučen od strane pripadnika Kosovske policije.

Šef EULEKS-a  Đovani Pjetro Barbano je odgovorio da se “Misija aktivno angažovala da istraži incident i na odgovarajući način adresira postupanje u vezi sa ovim slučajem”. Dodao je da „u situacijama u kojima su uključeni građani Kosova, bilo iz manjinskih ili većinskih zajednica, Misija poštuje principe nezavisnosti sudskog sistema i pravosudnih institucija i zalaže se za princip ne mešanja“.

„Uvereni smo i nadamo se da će ovaj incident, kao i svi slični, biti pravilno adresovani od strane Policijskog inspektorata Kosova (PIK) i drugih institucija vladavine prava, odnosno tužilaštva i sudstva, te da će pružiti odgovarajuće odgovore“, istakao je Barbano.

Generalni direktor Kosovske policije Gazmend Hodža: Kosovska policija neće tolerisati prekoračenje ovlašćenja svojih službenika

Gazmend Hodža je povrdio da je došlo do incidenta između pripadnika policije i radnika EULEKS-a, te dodao da su preduzete mere kako bi se osiguralo da se ovakvi incidenti ne ponavljaju, bez obzira na deo Kosova ili članstvo u zajednici.

„Tačno je da se desio incident između našeg osoblja i policijskih službenika. Slučaj je prosleđen Inspektoratu. U saradnji sa Inspektoratom, suspendovana su tri policijska službenika u vezi sa ovim slučajem“, izjavio je Hodža.

„Radimo i na dodatnoj obuci službenika. Kosovska policija neće tolerisati ponašanja koja prevazilaze ovlašćenja policijskih službenika“, rekao je on.

Hodža o „akciji“ Srpske demokratije ispred hotela gde je EULEKS držao konferenciju

„Oni su se okupili kako bi zagovarali usluge i prava za građane, i mi to poštujemo“, izjavio je direktor Kosovske policije, dodajući da Kosovska policija podržava pravo građana na mirno okupljanje i izražavanje stavova u skladu sa zakonom.

Izvor :
Medija centar Čaglavica