Navodno:
Šefica parlamentarne grupe Samoopredeljenja: „Halo?“
Funkcioner Srpske liste: „Hej kolega, evo stigao sam kod Milana, evo ti da se čuješ sa njim“.
Šefica parlamentarne grupe Samoopredeljenja: „Ajde!“
Milan Radoičić: „Halo zemljak, je l’ se čujemo?“
Šefica parlamentarne grupe Samoopredeljenja: „Da, da, čujem te.“
Milan Radoičić: „E super, kako ste? Je l’ ste vredni?“
Šefica parlamentarne grupe Samoopredeljenja: „Evo u skupštini sam bila. Imala sam nekoliko sastanaka i toga sam se oslobodila, sada idem kući“.
Milan Radoičić: „Aaaa, dobro, dobro“.
I tu se snimak razgovora prekida, barem za sada, što se javnosti tiče.
Objavljeni delovi razgovora prošle godine, a vođeni navodno u junu 2022, između tadašnjeg poslanika Srpske liste Slavka Simića i dalje aktuelne šefice poslaničke grupe Samoopredeljenje Mimoze Kusari- Ljilja (Lila), pokrenuli su veću aferu u kosovskoj javnosti uz podrugljivo značenje nazvanu „Zdravo“, kao aluziju na dobre odnose koji se učitavaju u navodnom telefonskom razgovoru između Kusari i Simića.
Iako se u do sada objavljenim delovima razgovora Milan Radoičić spominjao u kontekstu očigledno ključnog čoveka za potencijalne dogovore, ostatak razgovora, sada navodno direktno između visoke funkcionerke Samoopredeljenja i osobe čiji značaj prevazilazi njegov uticaj u Srpskoj listi, objavljen je sinoć – kao deo 4.
Nacionalje i njegov urednik Berat Bužalja (Buxhala) sada podseća na to da je razgovor, koji je vođen pre dve godine, ipak bio u vreme kada je Radoičić već stavljen na crnu listu američkog ministarstva finansija.
Šefica poslaničke grupe Samoopredeljenje Mimoza Kusari-Ljilja navodno je svojevremeno u emisiji „Debata plus“ na T7 svojevremeno potvrdila da je razgovarala sa Radoičićem, kada je kazala da je razgovor vodila na albanskom, jer on govori ovaj jezik, te da je razgovor sa Radoičićem usledio bez upozorenja, tako što ga je Simić, koji je vodio razgovor sa Kusari, „bez upozorenja pustio na interfon“.
Sada, Bužalja, ukazuju na drugačiju situaciju, uz tvrdnje da je Kusari-Ljilja, navodno ponovo obmanula javnost.
„Naše komšije na severu kažu da ko laže, taj i krade. Ovi lažu, lagali su odmah po objavljivanju snimaka koji su napravljeni između Simića i Mimoze“, prenosi Nacionalje Bužaljine reči.
Bužalja je još kazao da je Milan Radoičić „neka vrsta balkanskog Bin Ladena“.
Da bi dokazao da govori istinu, Bužalja je sada pustio novi deo navodnog razgovora između Kusari-Ljilja i Simića, ali još važnije i njen razgovor sa kako piše – „glavnim organizatorom napada u Banjskoj i Zvečanu 24. septembra, Milanom Radoičićem“.
Reakcije: „Ostavka“, „posredovanje za Kurtija“
Usledile su i reakcije, uglavnom od zvaničnika PDK, ili krugovima bliskim PDK, koji masovno dele ovaj snimak na svojim nalozima društvenih mreža.
Tako je generalni sekretar ove stranke, Vljora Čitaku, kazala da ovaj razgovor „jasno potvrđuje bliskost i koordinaciju sa Srpskom listom“.
„Licemerje i obmana su jedini nalazi ove vladajuće kaste! Razgovori koje smo danas čuli, između šefa poslaničke grupe LVV i glavnog teroriste Radoičića, jasno potvrđuju bliskost i koordinaciju sa Srpskom listom. Šta još krije afera ‘Zdravo’, ostaje da se vidi, ali nema sumnje da bi to trebalo da istraže nadležni organi“, navela je ova bivša ambasadorka u SAD.
Njena koleginica – poslanica PDK Hikmete Bajrami zatražila je „ostavku“, te, između ostalog, i to da bi „Kurti trebalo da pruži objašnjenje za ovaj razgovor poslanika Samoopredeljenja sa Radoičić“.
Bivši inspektor PIK-a, Burim Ramadani, reagovao je takođe na Fejsbuku ističući da je ovo „raportiranje“ Radoičiću „kršenje nacionalne bezbednosti“, te je takođe zatražio ostavku Kusari Ljilje.
„Mimoza, daj otkaz danas i tačno priznaj sve detalje!“, kazao je.
Zamenik šefa PDK Mergim Ljuštaku (Lushtaku) koji je takođe jedan od onih koji su podelili snimak razgovora, postavlja pitanje: „Zašto su Milan i ostali pobegli živi 24. septembra?“
A novinar Besnik Krasnići (Krasniqi) ocenjuje da je reč „zemljak“ – „greška koja ne može da se opravda“.
I on kao i ostali, ime Mimoze Kusari povezuje sa smenom, ali uz naglasak da Samoopredeljenje „već kasni sa tim“.
Reagovala je i zamenice LDK, Doarsa Kica-Đeli (Xhelli), uz poruku na svom Fejsbuku da je Samoopredeljenje, od „teroriste Milana Radoičića“, pretvorio ga u „prijateljskog zemljaka”.
Takođe, dominiraju i ocene da je Kusari-Ljilja, samo sprovodila zadatak koji joj je navodno poveren od strane više instance, uz upiranje prsta ka kosovskom premijeru Aljbinu Kurtiju, odnosno, da je ona navodno bila zadužena za pregovore sa Srpskom listom.
Tako je novinar Ljirim (Lirim) Mehmetaj kazao, kako javlja T7: „Više je nego jasno da je razgovor vođen prema direktivama nekog višeg od Kusari-Ljilje i da ona treba da kaže tužiocu ko joj je rekao da razgovara sa Radoičićem i iz kog razloga”.
Pozvao je na što bržu intervenciju kosovskog tužilaštva, a nju i „njene šefove“, nazvao je „nacionalnom opasnošću“.
„Kusari-Ljilja uradila je ono što najbolje zna – posredovanje“, rekao je novinar Vehbi Kajtazi.
Prema njegovim rečima, „sav ovaj posao obavila je u službi premijera Aljbina Kurtija“, koji se, prema njegovim rečima, „ispostavlja da je saučesnik teroriste Radoičića“.
I bivši savetnik Hašima Tačija, Bekim Čolaku (Çollaku), mišljenja je da su Kusari „nametnuli“ da preko Radoičića pregovara sa Srpskom listom, te da je „žali što je to dozvolila“.
Ističe da ako je tako, onda bi trebalo da izađe javno sa svim detaljima i razjasni šta je u pitanju i ko joj je iz rukovodstva Kurtijeve stranke naložio da pregovara sa Radoičićem.
Prethodna tri dela
Skoro je godina dana od kada je kosovsku javnost potresala afera snimanih navodnih razgovora nekadašnjeg poslanika Srpske liste i potpredsednika kosovske skupštine Slavka Simića i šefice parlamentarne grupe Samoopredeljenje.
Ukoliko su razgovori verodostojni, oni su se dogovarali oko pomoći jedni drugima, u više poslova, u vreme kada je u javnosti Samoopredeljenje optužuje Srpsku listu za kriminal, (sada i za terorizam), i da je pod uticajem PDK, dok Srpska lista u javnosti predstavlja izostanak bilo kakve komunikacije sa Samoopredeljenjem, a zvaničnike ove stranke kvalifikuje kao „gaulajtere“.
Za tri dana prošlog jula, poznati kosovski novinar Berat Bužalja (Buxhala), objavio je tri audio snimka navodnog razgovora na relaciji Srpska lista – Samoopredeljenje, preko Mimoze Kusari-Ljilja i Slavka Simića, na kojima može da se čuje ogovaranje ostalih albanskih opozicionih stranaka, to da su Kusari i Simić navodno razgovarali o glasanju za Zakon o veteranima OVK, partnerskom odnosu, tadašnjem potpredsedniku Srpske liste Milanu Radoičiću, za kojim inače tragaju prištinske vlasti, odnosno o tome da su navodno Kusari Ljilja i on razgovarali u više navrata putem telefona, što je Kusari-Ljilja negirala, kao i o drugim temama.
Sve je to izazvalo snažnu reakciju opozicije na Kosovu koja je izašla sa navodima da je Samoopredeljenje koordinisalo sa Srpskom listom za donošenje pojedinih zakona u kosovskoj skupštini.
„Veterani OVK“ koji se takođe spominju u razgovoru su u međuvremenu optužili vladajuće Samoopredeljenje „za izdaju“, za vređanje „OVK“ i rad na štetu ove formacije, dok su ujedno u Prištini organizovali protest.
Potom je došlo i do tuče u kosovskom parlamentu, a između ostalog i povodom sadržaja ovih razgovora.
Do tuče je došlo tokom obraćanja kosovskog premijera Aljbina Kurtija, koji se hvalio svojim rezultatima na Severu, uz jednu od opaski da je 547 srpskih policajaca napustilo Kosovsku policiju na Severu, te da naspram toga na Severu ima 800 policajaca i to ne samo Albanaca.
I dok je opozicija kritikovala i optuživala Kusari Ljilju, stranka koju predstavlja je stala u njenu odbranu i opravdala je, navodeći da je njena dužnost bila da razgovara i sa poslanicima drugih partija.
Sa druge strane, pojedini predstavnici vlasti u Prištini zatražili su istragu o prisluškivanju Kusari Ljilje, ocenivši da su snimci tendenciozno „isečeni i montirani“.
Šefica poslaničke grupe Samoopredeljenja u međuvremenu je podnela krivične prijave protiv Simića, ali i za portal „Nacionale“, koji je objavio audio snimke razgovora. I dok je sa jedne strane naglasak stavila na kampanju dezinformacija, deformacija informacija, nelegalno snimanje, kao i pretnje kojima je bila izložena, istakla je i to da je „adresa kampanje“ – navodno srpski predsednik, odnosno „bande na Kosovu“.
Slično navodima Kusari Ljilje, prethodno je i kosovski ministar unutrašnjih poslova kazao da su snimci razgovora sa Slavkom Simićem, preko „Vučićeve ruke“ našli put ka medijima na Kosovu, što je naišlo na osudu Udruženja novinara Kosova.
Simić je potom za kosovske medije negirao da je on snimao razgovore, ali je i provukao opasku o mogućem strahu ove zvaničnice od „novih snimaka“.
Nepunu godinu kasnije, novi se snimak i pojavio, ovog puta direktno, kako to Nacionale tvrde, razgovora Kusari i Radoičića.