Priznanje „Beli božur“ za najbolju saradnju sa medijima, po odluci novinara, članova ogranka Udruženje novinara Srbije (UNS) na Kosovu ove godine je pripalo Milici Stojanović Kostić direktorki NVO „Pravo na pravo“ i Andrijani Živanović iz Doma kulture „Stari Kolašin” u Zubinom Potoku, dok je priznanje „Crni božur“ koje simbolizuje najlošiju saradnju sa novinarima pripalo predsedniku Skupštine opštine Gračanica Milanu Dimitrijeviću.
Ceremonija dodele priznanja biće održana u utorak, 10. decembra, u Domu kulture Gračanica, sa početkom u 12 časova.
Priznanje „Beli božur” dodeljuju novinari putem glasanja, a ove godine u konkurenciji je bilo 12 predloga.
Među nominovanima su se našle institucije poput Prizrenske bogoslovije, Crvenog krsta Kosova i Metohije, Privatnog kulturnog centra „Akvarijus” iz Kosovske Mitrovice i NVO Nova društvena inicijativa (NSI) iz severnog dela Mitrovice.
U oblasti zdravstva za priznanje su bile nominovane dr Biljana Kostić Inić i Biljana Jaredić, šefica Katedre za psihologiju Filozofskog fakulteta u Kosovskoj Mitrovici.
Za „Crni božur” nominovani su informativna služba Opštine Gračanica, gradonačelnica Gračanice Ljiljana Šubarić, predsednik Privremenog organa grada Prištine Novak Živić, Kancelarija za Kosovo i Metohiju, Srpska lista, Vlada Kosova i premijer Aljbin Kurti.
„Beli i Crni božur” UNS na Kosovu ustanovio je 2014. godine, sa ciljem da ukaže na pozitivne i negativne primere saradnje institucija, pojedinaca i organizacija na Kosovu sa medijima i novinarima.
Dosadašnji dobitnici priznanja „Beli božur” su Opština Gračanica (2014), Pres služba Skupštine Kosova (2015), predsednik Progresivne demokratske stranke Nenad Rašić (2016), direktor NVO Centra za mir i toleranciju Nenad Maksimović (2017), šef Misije OEBS na Kosovu Jan Bratu (2018) i posthumno Oliver Ivanović (2018).
Dobitnici „Belog božura” su i koordinatori Resursnog centra za nestala lica Milorad Trifunović i Bajram Ćerkinaj (2019), advokat Dejan A. Vasić (2020) i istoričar Aleksandar Gudžić (2020), direktor OŠ „Miladin Mitić” u Lapljem Selu Ljubiša Karadžić (2021) i predsednica Udruženja poslovnih žena „Avenija” Gordana Đorić (2022). Prošle godine je priznanje „Beli božur” pripalo advokatici Jovani Filipović (2023).
Dobitnici plakete „Crni božur” su Opština Parteš – Pasjane (2014), Opština Štrpce (2015), zamenik premijera Kosova Branimir Stojanović (2016), Srpska lista (2017. i 2018. godine), Skupština Kosova (2019), direktor Kliničko bolničkog centra Priština sa sedištem u Gračanici Bratislav Lazić (2020), ministar za zajednice i povratak i predsednik Srpske liste Goran Rakić (2021) i premijer Kosova Aljbin Kurti (2022. i 2023. godine).


