Pogoršana bezbednosna situacija i politička nestabilnost glavni su problemi srpske zajednice na Kosovu, pokazuju najnoviji rezultati istraživanja „Analiza trendova 2023 – stavovi srpske zajednice na Kosovu“, koje je sprovela nevladina organizacija „Aktiv“ iz Severne Mitrovice. Rezultati pokazuju i da polovina ispitanika (57,1%) smatra da će život Srba na Kosovu biti lošiji u naredne tri godine, te se zbog toga u poslednje vreme sve češće odlučuju na odlazak sa Kosova.
U izveštaju se navodi da 69,2% Srba sa Kosova smatra da je u 2023. godini politička nestabilnosti bila glavni problem Srba na Kosovu, a na to je direktno uticao porast političkih tenzija i osećaj nesigurnosti.
“Nikada do sada nismo imali ovako pesimistične tonove, gde gotovo 95 odsto stanovnika odnosno ispitanika smatraju da se situacija na Kosovu ne odvija u dobrom smeru odnosno da će život za Srbe u naredne tri godine biti zapravo daleko gori nego što je to danas. Gotovo dve trećine ispitanika smatra da je politička nestabilnost u stvari ključni uzrok situacije u kojoj se danas nalazimo i zbog čega imamo ovako alarmantne rezultate”, rekao je predstavljajući izveštaj direktor NVO Aktiv Miodrag Milićević.
U izveštaju se navodi i da je u odnosu na prošlu godinu primetan značajan porast iskustva ispitanika o odlasku nekoga iz neposredne blizine, što je kako se navodi u izveštaju, direktna posledica ekscesnih situacija koje su obeležile 2023. godinu.
“Gotovo 90 odsto ispitanika na severu izjavljuje da su bili ili oni ili pripadnici njihove uže porodice direktno ugroženi u protekloj godini. Ovo je jako frapantan podatak i beleži trend rasta u odnosu na sve protekle godine i to je nešto što se posebno ističe u ovom izveštaju i što bi zaista u narednom period svi oni koji se bave ne samo srpskom zajednicom nego pitanjem Kosova uopšte morali ovaj podatak da uzmu krajnje ozbiljno”, rekao je Milićević.
Rezultati istraživanja pokazuju i da 83,6 % ispitanika kaže da na Kosovu ne postoje političke partije ili političari kojima veruju.
“Imamo potpuno odsustvo poverenja u političke partije i lidere na Kosovu, pre svega na onima u srpskoj zajednici, ali i prema albanskim”, naveo je Milićević.
“Najniže poverenju u odnosu na protekle godine je prema Vladi Kosova i prema Policiji Kosova”, dodao je on.
S druge strane prema rezultatima istraživanja ispitanici su naveli da najviše poverenja imaju u izveštavanje medija na srpskom jeziku na Kosovu, dok najmanje poverenja imaju u albanske medije. Takođe, u odnosu na prošlu godinu primetan je nagli porast ispitanika koji kažu da se osećaju slobodno da javno iskažu svoje političke stavove sa 25,5% na 37% ispitanih.
“Činjenica da se po prvi put u ovom izveštaju pojavljuje podatak da srpski mediji na Kosovu imaju na skali od jedan do pet onu skoro dobru trojku, to je najveća ocena koju su mediji dobili – 2,94 . To je posebno velika ocena ako se uzmu u obzir uslovi u kojima rade srpski mediji na Kosovu. To su pretežno male redakcije, sa malim brojem ljudi koji se trude da tokom dana pokriju što je moguće više terena i tako dalje, rekao je glavni i odgovorni urednik Kim radija Goran Avramović komentarišući rezultate istraživanja.
Još jedan od podataka je da ovogodišnja analiza trendova beleži trend rasta po pitanju ideje o razgraničenju, odnosno podele Kosova. Taj procenat ove godine iznosi 14, 8% dok je u prethodne tri godine procenat bio oko četiri odsto. Međutim urednik Kim radija Goran Avramović mišjenja je da je priča o razgraničenju, odnosno podeli završena odlaskom bivšeg predsednika Kosova Hašima Tačija u Hag.
“Nijedan ozbiljan političar i na Kosovu i u Srbiji ne misli da je ovo dobro rešenje”, kazao je Avramović.
Kada je dijalog Beograda i Prištine u pitanju, ovaj proces podržava 18,2 % ispitanika. Nastavku pregovora protivi se 42,8 % anketiranih. Međutim, samo 14,1% ispitanih smatra da će ovaj proces uticati bolje na život srpske zajednice, a 19% smatra da će biti formirana ZSO.
“Oko 40 odsto ispitanika smatra da je sporazum između Beograda i Prištine i formiranje Zajednice srpskih opština najprihvatljivije rešenje. Nešto što je takođe interesantnan podatak koji se pojavio u ovoj analizi je da svaki peti ispitanik smatra da će Zajednica srpskih opština biti formirana”, rekao je Milićević.
Neki od podataka koji su proizašli iz ove analize su i da se u srpskoj zajednici percipira da je Rusija najbolji branilac srpskih interesa na Kosovu, pokazuju rezulati izveštaja. To smatra preko polovina ispitanika odnosno 56,9% anketiranih.
Istraživanje „Analiza trendova 2023 – stavovi srpske zajednice na Kosovu“ obavljeno je u svih 10 opština sa srpskim većinom na Kosovu, uključujući i pojedine eklave na uzorku od 536 ispitanika u periodu od juna do avgusta prošle godine.