Predsednik Srpskog nacionalnog foruma Kosova i Metohije Momčilo Trajković izjavio je za N1 da je situacija na Kosovu zastrašujuća, jer kako je rekao, „očigledno je da Kurtijeva politika nema demokratski odgovor na procese koji se dešavaju“ i da on „silom pokušava da disciplinuje Srbe“. Trajković je poručio i predseniku Srbije Aleksandru Vučiću da ne govori da se „neće ponoviti 17. mart 2004. godine“, jer se, navodi Trajković, narodu na Kosovu 17. mart dešava svakodnevno.
„Kurtijeva politika nema demokratski odgovor na procese koji se dešavaju i on pokušava da silom disciplinuje Srbe. Ja sam mu skoro poslao poruku i rekao sam mu da on disciplinuje svoje građane, jer na neki način ako smo prihvatili da tamo živimo, Srbi na KiM su njegovi građani. Na žalost, on vodi računa disciplinujući taj narod, jer nema demokratki kapacitet da da odgovor na to pitanje. I tu je ključ problema“, naveo je Trajković u emisiji Novi dan.
Trajković je želeo i da „demantuje“ Vučića da „narod na KiM zna da se neće ponoviti 17. mart 2004. godine“.
„Jer se nama 17. mart dešava svakog dana. Ovo na severu Kosova je 17. mart, mnogo gori nego što je bio i to pred očima svih. 17. mart je da kažemo bio iznenadan, ali ovde se vidi strategija kojom se preti odavde da će biti zaustavljena, a ona se dešava svakog dana, ona se institucionalizuje. Ono što je bilo pre 10-ak godina je danas multiplicirano. Danas imamo razbijen srpski prostor na severu Kosova, jednom pokvarenom politikom“, naglasio je.
Poručio je predsedniku Srbije da se „neće desiti 17. mart jer je s Kosova otišlo 30.000 ljudi“. „A 17. marta je otišlo oko 5.000 Srba“, predočio je.
Profesor međunarodnog prava Milenko Kreća ocenio je da je u pregovorima o Kosovu Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija „neoboriv agrument“ Srbije, a da su ključni argumenti i Povelja Ujedinjenih nacija, Rezolucija 1244 i Briselski i Vašingtonski sporazumi.
„Ja mislim da jeste, ali Rezolucija 1244 je, uslovno rečeno, prepolovljena ili upropašćena Briselskim sporazumom, mi tražimo povratak vojske i policije, ali smo Briselskim sporazumum dali sve – predali smo sve ono čime smo mogli da potvrdimo 1244. Na žalost, to je otišlo u drugom pravcu“, rekao je Trajković.
O tome kako vidi poteze kosovskog premijera Aljbina Kurtija i šta bi bili dobri potezi, kaže:
„Dobri potezi bi bili kada bi došlo do neke smirujuće situacije, da se stvori ambijent da se otvore novi procesi, oni treba da počnu u Beogradu, ali istovremeno i u Prištini. Trenutak je da Vučić shvati da ne može s partijskom politkom da rešava pitanje KiM. Smatram da je trenutak kada bi Vučić sa takvom podrškom u narodu, trebalo da sazove srpsko-srpski dijalog, da pozove partije, crkvu, različite opcije… Jedinstvo Srba oko Srpske liste očigledno ne uspeva“.
To isto, dodaje, predlaže i Kurtiju.
„Ali, nikad nije došlo do toga, on ili ignoriše ili strahuje od tog dijaloga. Kurti beži od dijaloga, očigledno bi mu bilo neprijatno“, rekao je.
Prema rečima Trajkovića, Vučić je pogrešio što je preuzeo svu odgovornost Srba na KiM.
„Tu odgovornost je trebalo da da Kurtiju, on je odgovoran za nestanak Srba, za odlazak na desetine hiljada Srba. Vlada Kosova o tome ne razmišlja, kao da im je politika da taj narod nestane i reši se problem na taj način. Kurti nosi odgovornost i mora da sedne da razgovara“, naglasio je predsednik Srpskog nacionalnog foruma Kosova i Metohije.
„Mač nam je iznad glave“
Trajković zbog toga apeluje:
„Za taj razgovor treba da nas podrže svi, da nas ne kritikuju, da preuzmemo deo odgovornosti i da postignemo dogovor o svakodnevnom životu, a neka Vučić nastavi da traži rešenje za konačan status Kosova“.
Jer, naglasio je, „mač im je iznad glave“.
„Mi ne možemo čekati srpsku opoziciju da smeni Vučića, mi tražimo rešenja, nama je mač iznad glave. Ali, on instistira na njegovoj Srpskoj listi, koja se sastavljena od političkog interesnog polusveta, čast izuzecima. Da je mogla nešto da uradi, ona bi nešto uradila do sada, ne bismo došli u ovu situaciju“, izjavio je gost N1.
Na pitanje od čega najviše strahuje, kaže: „Od budućnosti, i od sadašnjosti“.
„Šta je sa Srbima ispod Ibra? Odlaze, niko o njima ne priča. Plašim se da će se desiti situacija – ‘operacija uspela, a pacijent je umro’. Ko će tamo živeti, zašto gubimo vreme“, upitao je.
Trajković kaže i da mu smeta što Srbija nema strategiju.
„Srbija nikada nije imala strategiju, a da je nema ni danas, to se vidi iz čitave situacije u kojoj smo se našli“, ocenjuje.
O zoni slobodne trgovine u Kosovskoj Mitrovici o kojoj se govori, smatra da je to dobra ideja.
„Ako nije u okviru konačnog statusa Kosova, to je prihvatljivo. To je u skladu sa onim što govorim – da ne postoji rešenje kosovskog pitanja, već postoji rešavanje. Za jačanje ekonomsko, političko, pa i jačanje samog društva, to je interesantno“, rekao je.
A da li je to moguće bez uspostavljana Zajednice srpskih opština (ZSO)?
„Pošto ja znam da je ZSO predviđena u okviru nezavisnog Kosova, ZSO bi bila poslednji kamen temeljac u nezavisnom Kosovu… Zalagati se danas u Beogradu za ZSO, ne znači ništa drugo nego stavljati poslednji kamen temaljac u nezavisnoj državi Kosovo“, izjavio je Trajković.
Insistiranje na ZSO je, navodi, pokušaj Aleksandra Vučića da ispravi sve greške koje je činio.
„On je predao ključne ingerencije. Na severu nije bilo državnosti Kosova, nije bilo ni državnosti Srbije, ali je bila primirujuća situacija. Na žalost, tu je promašaj, ne mogu da razumem zašto. Da li je bio uslovljen, ili je ta politika bila naivna. I sada kada smo došli tu, da li je moguće da se vratite nazad? Pa teško, jer je napravljena velika šteta. A plašim se da u toj šteti ne nastrada narod“, zaključio je Trajković.