„Zbog pretnji iz Srbije i Rusije hitno bi bilo potrebno da se broj vojnika NATO na Kosovu znatno poveća“, izjavio je u intervjuu za nemački list Velt kosovski premijer Aljbin Kurti.
„To bi svakako poboljšalo našu bezbednost“, rekao je Kurti.
„Pomoglo bi nam i kada bi se više nemačkih vojnika nego do sada priključilo zaštitnim NATO-trupama (KFOR), time bi se povećala snaga odvraćanja“, dodao je on.
Kosovo je, dodaje premijer, povećalo izdatke za odbranu za 52 odsto i nacionalne bezbednosne snage (Kosovske bezbednosne snage) u međuvremenu imaju 5.000 vojnika i 3.000 rezervista. Ali, kaže Kurti, „oko Kosova ima 48 srpskih vojnih baza, Rusija i Srbija blisko sarađuju u vojnoj politici i 2021. godine preduzele su 104 manevra i aktivnosti u kojima su delimično učestvovale i beloruske oružane snage“.
Kurtijeva ponuda
Kada je reč o najnovijem sporu oko putnih isprava i registarskih tablica, Kurti i u intervjuu za nemački list ostaje čvrstog stava – ali istovremeno iznosi i jednu ponudu.
„Planirane granične kontrole za srpske državljane koji žele da putuju na Kosovo i novi propisi vezani za registarske tablice biće obavezujući i važiće na neodređeno vreme od 1. septembra“, ponavlja premijer Kosova.
Ali, „ukoliko Srbija ubuduće pristane da ukine granične kontrole, onda ćemo i mi učiniti isto. Onda od 1. septembra ne bi bilo novih pravila“, kaže Kurti.
Govoreći o žestokim protestima krajem jula, prilikom prvog pokušaja uvođenja novih propisa, Kurti iznosi ozbiljne optužbe na račun vlade Srbije:
„Nemire 31. jula nisu izazvali obični građani srpske manjine na severu Kosova, već organizovani kriminal i oligarsi, koji su na platnim spiskovima Srbije i koji su na sastanku u Beogradu dobili instrukcije šta treba da urade na Kosovu. To je bio posao po narudžbi. Nakon što su barikade uklonjene, ja sam, u dogovoru sa SAD i EU, odložio uvođenje mera za 30 dana“.
Kosovo „stabilan partner EU na Zapadnom Balkanu“
Kurti je u intervjuu za nemački list još jednom ponovio:
„Ove jeseni ili zime, najkasnije do Božića 2022, podnećemo zahtev za članstvo u EU“, rekao je Kurti, uz ocenu da je na Zapadnom Balkanu Kosovo „najprodemokratskija i najprozapadnija zemlja“.
Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju, smatra kosovski premijer, već su ostvarene bliske ugovorne veze sa EU, na kojima može dalje da se gradi.
„Pored toga, nakon potpuno neopravdanog napada Rusije na Ukrajinu, ugrožena je bezbednost evropskog kontinenta. Zato bi bilo važno u Kosovu imati stabilnog partnera na Zapadnom Balkanu na svojoj strani. Obe strane bi, dakle, podjednako profitirale“, zaključuje premijer Kosova Aljbin Kurti u intervjuu za nemački list Velt.