Generalni direktor Javnog servisa Kosova (RTK), Škumbin Ahmetdžekaj rekao je da portal RTK Live funkcioniše kao posebna platforma i nije u nadležnosti zaposlenih u RTK 2. On dodaje da prema zakonu po kojem radi Javni servis Kosova, njihovi televizijski kanali nemaju svoje individualne veb sajtove. Međutim, na platformi RTK „live“ rade i novinari i urednici i iz srpske zajednice, rekao je Ahmetdžekaj na konferenciji u Medija centru u Čaglavici na kojoj je predstavio godišnji rad ove medijske kuće.
“RTK trenutno na osnovu zakona po kojem funkcioniše ima televizijske kanale koji nemaju svoje portale, ni kanal na albanskom nema poseban portal. RTK “live” je jedna platforma svih jedinica koje funkcionišu u okviru RTK 1, 2, 3 i 4 i dva radija. U ovom kontekstu tebalo bi onda da i radio redakcije na srpskom treba da ima svoj portal, to stvara veliki `miš maš` unutar RТK. Ono što treba da se naglasi jeste da portal ima novinare i urednike iz srpske zajednice, srpske vesti imaju urednicu koja je iz srpske zajednice. Nije Albanac tamo urednik i to podrazumeva da ono što mi treba više da radimo, slažem se, da povećamo nivo profesionalizma na srpskom jeziku na portalu, ali portal funkcioniše kao nezavisna jedinica svih drugih jedinica i jednostavno mi smo napravili tu izmenu sa idejom da se razume da vesti koje se objavljuju na portalu jesu i iz drugih redakcije, a ne od osoblja RTK2“, naveo je Ahmetdžekaj.
Na pitanje novinara, kako je moguće da se i nakon 20 godina od martovskog pogroma, do kojeg je došlo usled netačne vesti na RTK, ista terminologija ponavlja i danas, a na šta su regovali novinari is srpske redakcije ovog servisa kao i Udruženje novinara Srbije, Ahmetdžekaj je istakao da je protiv odgovornih preduzeta disciplinska mera, opisujući situaciju kao „lapsus“.
“Što se tiče martovskih nemira tu se opet dogodio jedan lapsus i mi smo to izmenili i izvinili smo se, mogu da kažem da to nije dovoljno, mi smo protiv odgovornih preduzeli disciplinske mere, ali da, to se dogodilo i žao mi je zbog toga, jer mi ne treba stalno da se vraćamo istoriji i da govoirmo o stvarima koje za koje RTK i dan danas nosi odgovornost koju je tada imala, gde je dala tu nepotvrđenu vest. Mi ne želimo da se vraćamo tamo, napravljena je izmena u vesti, prepravljena je vest, a ono što je urađeno jeste da je novinar tada citirao političara koji je bio na severu i ponovo pozivajući se na vest iz 2004. godine, bio je to mlad novinar, bez iskustva, objavio je takvu vest i mi smo zbog toga i napravili odmah tu prepravku. Naravno, bilo je i javnog izvinjenja“, rekao je Ahmetdžekaj.
Govoreći o izazovima sa kojima se RTK suočava, Škumbin Ahmetdžekaj je ukazao na mali budžet RTK-a u odnosu na zemlje u regionu.
“Nastavljamo da imamo najmanji budžet u regionu – 8,9 miliona evra. Ne znamo zašto mi imamo taj budžet. Mi nemamo uopšte analizu kojom se dokazuje da mi možemo da funkcionišemo sa tim iznosom. Crna Gora funkcioniše sa 20 miliona, Albanija sa 20 miliona, Severna Makedonija sa 17 miliona, dok Srbija recimo sa 120 miliona evra budžeta“, naveo je on.
Generalni direktor RTK Škumbin Ahmetdžekaj dodao je da je u 2023. godini „Festival pesme RTK“ jedan od najvećih uspeha ove medijske kuće.
“Ovaj Festival u Prištini je za tri večeri zaredom okupio najbolje izvođače i imali smo pobednika tog takmičenja. Tako da se mi nadamo da će pobednik tog festivala naredne godine učestvovati na Evroviziji“, dodao je.
Govoreći o izazovima sa kojima se suočavaju zaposleni u RTK2, vršilac družnosti Javnog servisa Kosova na srpskom jeziku Marko Zakić rekao je da ovaj kanal nije pod političkim, niti bilo kakvim drugim pritiscima kad je uređivačka politika u pitanju. Međutim, Zakić je naveo da je glavni problem RTK2 nedostatak ljudskih resursa.
“Desi se da kolege novinari montiraju, da kolege snimatelji voze automobile na teren, da čovek u režiji radi na pleju, na tonu i da potpisuje, tako da su to neki zajednički problemi. To se može rešiti time što će se uposlitiu ljudi, ali imamo problem da poslednih nekoliko konkursa nema toliko zadovoljovajaćih kandidata za novinare, dvoje-troje ljudi nije ni prošlo prvi test, nije dobilo dovoljan broj poena pa će taj konkurs da se ponovi. Što se uređivačke politike tiče nemamo pritisaka, iako smo u jednoj delikatnoj poziciji gde na nas motre sve strane. U takvoj smo delikatnoj situaciji da moramo da budemo profesionalni, baš govorim o uređivačkoj politici informativnog programa i drugog programa na RTK2, tako da tu nemamo pritisaka, iako je možda nekada bilo, ja lično verujem da smo to uspešno odbacili“, rekao je Zakić.
Na konferenciji je rečeno i da RTK1 trenutno ima 714 zaposlenih, dok RTK2 ima 79 radnika. Takođe je rečeno i da je pre dve godine u Prizrenu i Mitrovici otvorena regionalna kancelarija Radio televizije Kosova uz podršku Japanske agencije za međunarodnu saradnju, te da će uskoro iste kancelarije biti otvorene u Peći i Gnjilanu.